Konferencia “Žijem vedu naživo” počas svojej existencie prilákala takmer 900 slovenských vedcov a vedkýň a podporovateľov vedy s cieľom prediskutovať, ako zlepšiť podmienky vedy na Slovensku a jej prepojenie na zahraničie. S príchodom 5. oficiálneho ročníka (21.12.2023) Denník N prináša grafický prehľad dát z minulých ročníkov, ktorý poukazuje na zaujímavý vývoj návštevnosti tohto už tradične predvianočného podujatia.
Konferencia Žijem vedu naživo vytvára priestor pre otvorenú diskusiu o výzvach, príležitostiach i problémoch, ktorými žijú veda a výskum na Slovensku, ale aj slovenská veda v zahraničí. Na podujatí sa stretáva komunita slovenských vedcov a vedkýň pôsobiacich doma i po celom svete spolu s podporovateľmi a priaznivcami vedy z radov (nielen) odbornej verejnosti. Stretnutia sa konajú pravidelne v predvianočnom čase už od roku 2017 – s výnimkou ročníka 2020, ktorý musel byť presunutý z dôvodu mimoriadnej epidemiologickej situácie (v neformálnej atmosfére sme sa však videli aspoň virtuálne na Vianočnej vedeckej sieťovačke).
Doterajšie ročníky konferencie hostili spolu takmer deväť stoviek účastníkov a účastníčok naprieč rôznymi vednými disciplínami a profesiami.
Z ktorých krajín slovenskí vedci a vedkyne pricestovali, na akých pracoviskách pôsobia a čomu sa venujú v rámci svojho výskumu? To všetko sa dozviete na stránke Žijem vedu v podrobnom prehľade na základe anonymizovaných dát z registračných formulárov a z materiálov organizátorského tímu: https://zijemvedu.sk/zvn-v-cislach.
Konferencia spája slovenských vedcov a vedkyne doma aj v zahraničí
Dáta jasne ukazujú, že konferencia plní jeden z jej hlavných cieľov, vytvárať priestor pre vedcov a vedkyne, či už pôsobia doma na Slovensku alebo v zahraničí. Tretina účastníkov a účastníčok pôsobí v zahraničí (vrátane kombinácií pracoviska na zahraničných a slovenských inštitúciách), najviac ľudí prišlo zo susedného Česka, ale aj z iných krajín Európskej únie. Privítali sme však aj hostí, ktorí trvale či sezónne pôsobia až v zámorí: v Spojených štátoch, Číne, Juhoafrickej republike či Guatemale.
Dáta ukazujú, že konferencia dosahuje rodovo vyváženú účasť hostí, medzi ktorými zatiaľ prevažujú vedci a vedkyne na začiatku svojej kariéry, väčšinou s prírodovedným alebo technickým zameraním (teší nás však aj rastúci záujem zo spoločenskovedných a humanitných odborov). Dáta nám však priebežne poskytovali aj cennú spätnú väzbu, v ktorých oblastiach by sa konferencia mohla stať ešte inkluzívnejšou, aby zaujala všetkých, ktorým záleží na slovenskej vede. Sme napríklad veľmi radi, že pozvanie prednášať prijíma s každým ročníkom čoraz viac žien, takže na rozdiel od prvých ročníkov sa nám darí zostaviť aj rodovo vyvážený kolektív prednášajúcich.
Na čo sa môžete tešiť tento rok?
5. oficiálny ročník konferencie Žijem vedu naživo s podtitulom Žiješ vedu? Urob NextStep! sa bude konať 21. decembra 2023 od 9:00 na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Nad podujatím už druhýkrát prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky, pani Zuzana Čaputová.
Organizátorky si dali záležať, aby sa v rámci programu predstavili najrozličnejšie odbory a prednášky boli rovnomerne distribuované medzi prírodnými, technickými, spoločensko-vednými a humanitnými odbormi:
Ako vytvoriť adaptívnu fasádu pre zelenú budovu nám porozpráva Juraj Čurpek.
Peter Fabian, nositeľ ERC Starting Grantu, vo svojej prednáške vysvetlí, čo nás ryby môžu o nás naučiť.
Soňa Michlíková príde predstaviť prácu v interdisciplinárnom tíme v prednáške O myšiach a ľuďoch: translačná rádioonkológia.
Meteorológia, medicína či priemysel – spája ich význam dynamiky tekutín, ktoré Hana Šmitala Mizerová, laureátka programu L’Oreál-UNESCO Pre ženy vo vede, skúma pomocou matematických modelov.
Vrátiť sa či nevrátiť? Jozef Mravec dilemu vyriešil a po 19 úspešných rokoch v zahraničí sa vrátil na Slovensko prostredníctvom návratovej schémy IMPLUZ SAV. Jozef nám predstaví svoj výskum o tom, ako rastú koreňové vlásky.
Dávid Revák vie, že treba nato systém; vysvetlí nám význam právnej vedy pre právnu prax a právne vzdelávanie.
Lucia Molnár Satinská zodpovie otázku: Môže jazykovedkyňa zmeniť svet?
Novinkou tohto ročníka je spolupráca Žijem vedu na programe spoločne s organizáciou NextStep Science, ktorá sa orientuje na kariérne príležitosti vo výskume a inováciách. Cieľom bolo priniesť ešte lepšie možnosti na získavanie kontaktov pre účastníčky a účastníkov konferencie.
V dvoch diskusných sekciách sa budeme venovať rôznym aspektom kariérneho rastu. V diskusii “Byť profi vo svojom odbore nestačí” zistíme, čo je potrebné pre úspešnú kariéru vedcov a vedkýň v akadémii či v biotechnologickej firme. Moderátorka Mária Mazúrová (NextStep Science) bude na túto tému diskutovať s naslovovzatými odborníkmi a odborníčkami: Máriou Bielikovou (KInIT), Jankou Kottulovou (SAIA) a Igorom Pipíškom (ENVIEN GROUP). Táto sekcia bude následne doplnená o interaktívne networkingové aktivity.
Spolupracovať so zahraničnými tímami je výnimočná príležitosť pre vedkyne a vedcov na Slovensku. S otázkou “Ako zafinancovať medzinárodné spolupráce” poradia zastúpkyne organizácií SAIA, Fullbright Slovakia a MIT- Slovakia Seed Fund a štipendisti a štipendistky jednotlivých programov. Mária Havelková (Právnická Fakulta UK v Bratislave, skúsenosť s Fulbrightom), Martin Lábaj (Ekonomická Univerzita v Bratislave; skúsenosť s MIT – Slovakia Seed Fund), Kristína Sallerová (zástupkyňa SAIA – zastrešujúca organizácia pre Národný štipendijný program), Martin Mokroš (UCL Veľká Británia, skúsenosť s Národným štipendijným programom) a Dáša Tako Velichová (zástupkyňa Komisie J. Williama Fulbrighta pre vzdelávacie výmeny v SR) Vám spoločne s moderátorkou Lenkou Tkáčovou priblížia, ako vycestovať do zahraničia a rozšíriť si svoje znalosti.
Aj tento rok sme dali možnosť rôznym vedu podporujúcim iniciatívam a organizáciám sa predstaviť širšiemu publiku, ich registrácia je stále otvorená TU.
Konferencia bude opäť prebiehať v hybridnom formáte – máte možnosť zúčastniť sa osobne alebo sledovať živý prenos prednášok a diskusií na Youtube kanáli Žijem vedu.
Ešte ste sa neprihlásili? Tak to rýchlo napravte TU, registrácia je v plnom prúde.
Zdroj: https://dennikn.sk, zverejnené: 15. 12. 2023, autor: rpa