Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Vedecký festival: Scientifica 2021

Podujatie Scientifica 2021 sa uskutoční v termíne 4. – 5. septembra 2021 vo švajčiarskom Zürichu. Rozsah tohtoročného vedeckého festivalu univerzít ETH Zürich a Univerzity v Zürichu je väčší ako kedykoľvek predtým. To pre organizačný tím prináša určité výzvy. Pomocná komunita ETH je stále potrebná.

Scientifica tento rok oslavuje desiate výročie. V roku 2011 ETH Zürich a Univerzita v Zürichu prvýkrát pozvali verejnosť na výmenu nápadov s výskumníkmi v dvoch hlavných budovách. Či už na výstavných stánkoch, v krátkych prednáškach, vedeckých kaviarňach alebo na workshopoch: Nadšenie vedcov sa prenieslo na verejnosť. Univerzitný vedecký festival sa v priebehu rokov rozrastal a priťahoval zakaždým viac ako 20 000 návštevníkov. Výstava bola občas zodpovedajúcim spôsobom preplnená.

Nové lokality, širší rozsah

V skutočnosti bolo ťažké predstaviť si organizáciu Scientifica pred rokom. Napriek tomu bolo potrebné zvládnuť plánovacie práce. Z priestorových dôvodov sa osoby zodpovedné za projekt najskôr rozhodli rozšíriť festival Scientifica do kampusov Hönggerberg a Irchel. Rozposlali výzvu na účasť v situácii veľkej neistoty. O to viac ich prekvapil počet prihlásených. Záujem o účasť zaregistrovalo viac výskumníkov ako kedykoľvek predtým. Momentálne pracujú na svojich prezentáciách.

Okolo 60 výstavných stánkov, 50 krátkych prednášok a desiatky podujatí bude tento rok ponúkaných na troch miestach Zentrum, Irchel a Hönggerberg na tému „Naturally Artificial“. Ako vždy nebudú chýbať ani podujatia zamerané špeciálne na deti a mládež. Okrem toho je týždeň pred festivalom Scientifica, ktorý sa realizuje spolu s mestom Zürich, na programe rad podujatí s názvom „Veda a mesto“. Všetky udalosti budú ako vždy zverejnené na webe Scientifica začiatkom augusta 2021.

Hľadajú sa pomocníci

Aby sa mohol uskutočniť festival Scientifica, musí projektový tím prekonať novú prekážku: Kvôli decentralizovanej organizácii je potrebný oveľa väčší počet pomocníkov. Okrem toho si bezpečnostná koncepcia, bez ktorej by sa Scientifica tento rok nemohol uskutočniť, vyžaduje ďalších pracovníkov. Koncept stanovuje, že návštevníci potrebujú certifikát Covid. Musia preukázať svoje osvedčenie na odbavovacej stanici na jednom z troch miest a potom dostať náramok, ktorý im umožní voľný prístup do všetkých budov. Preto sa musia vykonávať kontroly pri všetkých vchodoch do budov.

Pre tieto a mnohé ďalšie úlohy projektový tím hľadá dobrovoľníkov, ktorí by pomohli v sobotu 4. septembra a / alebo v nedeľu 5. septembra 2021. Či už ste zamestnanec alebo študent, ak by ste chceli zažiť festival Scientifica z inej perspektívy a zapojiť sa do tejto veľkej udalosti, máte možnosť tak urobiť tento rok.

Viac informácií:

This year’s topic at Scientifica: “Synthetic – naturally”

Zdroj: https://ethz.ch, zverejnené: 27. 7. 2021, autor: rpa