Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Vedcom sa podarilo omladiť kožné bunky o 30 rokov. Je tu nádej na spomalenie starnutia

A scientist looking through a microscope
V experimentoch simulujúcich kožnú ranu boli staršie bunky vystavené zmesi chemikálií, ktoré ich „preprogramovali“, aby sa správali viac ako mladé bunky. Zdroj: https://www.theguardian.com

Vedcom z Cambridgeskej univerzity vo Veľkej Británii sa podarilo omladiť kožné bunky 53-ročnej ženy do podoby, akú majú bunky 23-ročného človeka. Dúfajú, že ich poznatky budú v budúcnosti využiteľné na zmladenie buniek i ďalších telesných orgánov.

Cieľom výskumu je vyvinúť liečbu chorôb viazaných na pribúdajúci vek, napríklad diabetu, chorôb srdca a neurologických porúch. Šéf výskumu profesor Wolf Reik v rozhovore so spravodajskou stanicou BBC povedal, že dúfa, že raz bude možné starnúcim ľuďom zachovať zdravie dlhšie. Ako uviedol: „O niečom takom sme snívali. Z mnohých bežných problémov sa s vekom stávajú vážne choroby a je úžasné prísť na to, ako ľuďom pomôcť.“

Pri omladzovaní kože boli použité postupy známe z výskumu, ktorý viedol k narodeniu naklonovanej ovce Dolly. Výsledok cambridgeského tímu bol zverejnený v časopise eLife a Reik upozornil, že ide o výskum vo veľmi ranom štádiu.

Predtým než bude môcť byť technológia prenesená z laboratória na kliniku, treba prekonať mnoho problémov. To, že sa prvýkrát podarilo ukázať, že je omladenie kožných buniek možné, je však podľa neho dôležitý krok vpred. Východiskovým bodom výskumu boli poznatky z Roslinovho inštitútu v Edinburghu, kde sa v 90. rokoch podarilo naklonovať ovcu z kožnej bunky dospelého jedinca. Pôvodným cieľom tímu z Roslinovho inštitútu nebolo vytvárať klony zvierat alebo ľudí, ale ľudské embryonálne kmeňové bunky, ktoré by mohli rásť v určitých tkanivách ako svaly, chrupavky alebo nervové bunky a nahradiť vyčerpané orgány.

Neskôr technológiu zjednodušil japonský vedec Šinja Jamanaka, laureát Nobelovej ceny za lekárstvo a fyziológiu. Dokázal vytvoriť indukovanú pluripotentnú kmeňovú bunku, ktorá je pripravená umelo a môže z nej vzniknúť v dospelom organizme akákoľvek bunka. Jeho metóda sa označuje ako IPS.

Tak v prípade použitom pri klonovaní Dolly, ako aj v prípade IPS musia kmeňové bunky narásť do buniek a tkanív potrebných pre pacienta. Je to zložitý proces a napriek mnohoročnému úsiliu je využiteľnosť na liečbu chorôb veľmi obmedzená. Reikov tím použil techniku IPS na kožných bunkách 53-ročnej ženy, pričom skrátil dĺžku ich pobytu v chemikálii z 50 na 12 dní.

Člen tímu Dilgeet Gill, výskumník na Babraham Institute uviedol, že ho ohromilo, keď zistil, že sa bunky nezmenili na embryonálne kmeňové bunky, ale „omladli“ tak, že vyzerali a správali sa, ako by boli odobrané človeku starému 23 rokov. Proces nemožno rýchlo zavádzať na klinikách, pretože metóda IPS zvyšuje riziko rakoviny. Reik uviedol, že verí, že keď je teraz zrejmé, že je možné bunky omladiť, môže jeho skupina prísť na alternatívnu a bezpečnú technológiu. Ďalej dodal: „Konečným cieľom je predĺžiť ľuďom zdravie, nie život, takže ľudia budú môcť starnúť zdravšie.“

Viac informácií:

Scientists make further inroads into reversing ageing process of cells

Zdroj: https://vat.pravda.sk; https://www.theguardian.com, zverejnené: 25. 4. 2022, autor: rpa