Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Vedci zisťovali, ako sa v súčasnosti napĺňajú zimné pranostiky našich predkov

Meteorologická stanica nad obcou Jalovec (okr. Liptovský Mikuláš) vo výške 800 m n. m.
Meteorologická stanica nad obcou Jalovec (okres Liptovský Mikuláš) vo výške 800 m n. m.

Martin na bielom koni s prvým snehom na Liptove mešká, katarínska pranostika sa za posledných 33 rokov potvrdila 21-krát. Aj tieto poznatky priniesli vedci z Ústavu hydrológie SAV, ktorí sa bližšie pozreli na to, ako sa dve populárne zimné pranostiky v uplynulých troch dekádach naplnili v regióne Západných Tatier.

Moderné technológie nám umožňujú veľmi presné predpovede počasia a vďaka mobilným aplikáciám si môžeme aktuálne meteorologické informácie skontrolovať prakticky kedykoľvek. Naši predkovia však mohli počasie v minulosti predpovedať jedine na základe predchádzajúceho dlhoročného pozorovania. Vďaka tomu vznikali ľudové pranostiky, častokrát v podobe ľahko zapamätateľných rýmov. Hydrológov zo Slovenskej akadémie vied zaujímalo či sa aj v dobe prebiehajúcej klimatickej krízy môžeme spoľahnúť na úsudok a dlhoročné skúsenosti našich predkov.

Výskumníci si na overenie vybrali pranostiky Martin na bielom koniKatarína na blate, Vianoce na ľade (prípadne naopak) a analyzovali ich na základe dát, ktoré posledných 33 rokov zaznamenávala meteorologická stanica nad obcou Jalovec (okr. Liptovský Mikuláš) vo výške 800 m n. m.

Ako vysvetlil postup práce Michal Danko z Výskumnej základne pre horskú hydrológiu Ústavu hydrológie SAV v Liptovskom Mikuláši: „Použili sme údaje o priemernej dennej teplote vzduchu, dennom zrážkovom úhrne a dennú potencionálnu evapotranspiráciu. Analýzu a spracovanie výsledkov nám pomohol urýchliť distribuovaný zrážkovo-odtokový model MikeShe, ktorým sme simulovali vodnú hodnotu snehu v mieste meteorologickej stanice.“

Údaje odborníkov hovoria jednoznačne. Za sledované obdobie 33 rokov snežilo na Liptove presne na Martina (11.11.) iba štyrikrát. Ako konštatoval hydrológ: „Ak má Martin na bielom koni predstavovať prvé sneženie po jeseni, podľa našich údajov prichádzal prvý sneh na Liptov s oneskorením, v priemere až 20. novembra, na Félixa.“ Ďalej dodal, že prvý sneh sa v regióne Západných Tatier oneskoril aj v tomto roku, „na bielom koni pricválal“ až Kornel (26.11.).

Prvý sneh vydrží v priemere len jeden až dva týždne, pretože ho ovplyvňuje tzv. „predvianočné oteplenie“. Súvislá snehová pokrývka z novembra sa do konca zimnej sezóny na Liptove udržala len v rokoch 1988, 2001, 2004 a 2005.

Vedci v súvislosti s katarínskou pranostikou porovnali aj dátumy 25.11. a 24.12. Ako spresnil Michal Danko: „Vianoce na blate sme zažili za sledované obdobie 14-krát. Krajšie zasnežené sviatky sme v tomto regióne mali zvyšných 19-krát.“ Ďalej dodal, že na základe spracovaných údajov sa pranostika v jednej alebo v druhej variante potvrdila na 64 %.

Ako uzatvoril vedec: „V roku 2021 sme Katarínu mali na meteorologickej stanici na blate. Najbližšia predpoveď počasia SHMÚ pre liptovský región predpovedá na Vianoce sneženie a teplotu vzduchu pod -10 °C.  Pranostika pre tento rok by sa teda mohla opäť potvrdiť.“

Zdroj: SAV; https://vedanadosah.cvtisr.sk, zverejnené: 22. 12. 2021, autor: rpa