Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Vedci z University of Eastern Finland zavádzajú nazálnu vakcínu COVID-19

Rokote Laboratories Finland Ltd., novozaložený akademický spin-out so sídlom vo Fínsku, pracuje na vývoji a uvedení na trh vakcíny vo forme nazálneho spreja proti COVID-19. Vakcína je založená na výskume uskutočnenom na University of Helsinki a University of Eastern Finland.

Vakcína využíva technológiu prenosu génov vyvinutú na University of Eastern Finland výskumnou skupinou akadémie profesora Seppa Ylä-Herttualu a táto technológia sa už úspešne používala v niekoľkých klinických štúdiách využívajúcich génovú terapiu na liečbu kardiovaskulárnych chorôb a rakoviny. Vakcína používa bezpečný nosič adenovírusu, ktorý obsahuje klonovaný reťazec DNA, čo spôsobuje, že bunky nosohltanu produkujú vírusový proteín, ktorý následne reaguje na vakcínu. Vo vakcíne nie je žiadny skutočný vírus SARS-CoV-2. Predbežné výsledky ukazujú, že vakcína viedla k dobrým výsledkom v štúdiách na zvieratách a klinické testy na ľuďoch sa začnú v priebehu niekoľkých mesiacov.

Ako forma podania novej vakcíny bol zvolený nazálny spôsob, pretože vírus sa tiež prirodzene prenáša dýchacími cestami. Zdá sa, že nazálne podanie skutočne indukuje širšiu imunitnú odpoveď ako intramuskulárne podanie.

Ako uviedol profesor akadémie Seppo Ylä-Herttuala z University of Eastern Finland: „Injekčné vakcíny intramuskulárne produkujú IgG protilátky v krvi, ale nazálne vakcíny tiež vytvárajú odpoveď IgA, ktorá chráni sliznice. Predpokladáme, že to môže zabrániť aj tým, ktorí dostali vakcínu, v prenose vírusu.“

Aktuálne prebiehajúce očkovacie programy podľa neho nevylučujú potrebu nových vakcín, pretože sa predpokladá, že nové varianty spôsobia nové vlny infekcie.

Ako dodal profesor virológie Kalle Saksela z helsinskej univerzity: „Aj keby sme boli schopní zaočkovať celú populáciu, prinajmenšom ľudia v z rizikových skupín budú v nasledujúcich rokoch stále potrebovať nové vakcíny proti novým variantom. V súčasnosti používané vakcíny poskytujú zreteľne nižšiu ochranu pred juhoafrickým variantom, ktorý bude pravdepodobne dominantným vírusom v nasledujúcej vlne. Naša vakcína už zohľadňuje najdôležitejšie varianty, t.j. juhoafrický, brazílsky a britský. Určite bude dopyt po tomto type vakcín.“

Spoločnosť uskutoční prvé klinické pokusy s vakcínami vo Fínsku. V Kuopiu už existuje komerčná technológia potrebná na výrobu vakcíny.

Zakladateľmi a členmi predstavenstva spoločnosti Rokote Laboratories Finland Ltd. sú vývojári vakcín, akademický profesor Seppo Ylä-Herttuala z University of Eastern Finland, profesor Kalle Saksela a profesor Kari Alitalo z University of Helsinki a Pasi Kemppainen, MSc (Techn.). University of Helsinki a University of Eastern Finland sú tiež spoluzakladateľmi a akcionármi spoločnosti.

Podľa Pasi Kemppainena spoločnosť v súčasnosti rokuje o financovaní s cieľom zabezpečiť ďalší vývoj vakcíny a jej posun smerom ku klinickým skúškam. Po udelení povolenia na uvedenie na trh by vakcína mohla zaistiť fínsku a európsku bezpečnosť dodávok a sebestačnosť vakcíny.

Ako uviedol Pasi Kemppainen: „Vakcína sa tu v Kuopiu môže vyrábať v značných množstvách a z dlhodobého hľadiska ju možno licencovať aj mimo Európy. Súčasné zameranie je samozrejme na vakcínu COVID, ale rovnaká metóda sa môže použiť aj na vývoj vakcín proti iným vírusom.“

Viac informácií

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.uef.fi, zverejnené: 10.3.2021, autor: rpa