Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Vedci z Pasteurovho inštitútu zistili, že netopiere sú nositeľmi vírusov geneticky podobných SARS-CoV-2

Výskum COVID-19 vo Francúzsku. Zdroj: https://www.pasteur.fr

Napriek všetkej kontroverzii – a obvineniu, že SARS-CoV-2 unikol z Wuhanského virologického inštitútu – pôvod vírusu a spôsob jeho prenosu do ľudskej populácie zostáva neznámy.

Vedci z francúzskeho Pasteurovho inštitútu identifikovali koronavírusy, ktoré sú geneticky podobné SARS-CoV-2 v populáciách netopierov v severnom Laose. Ich výskum, publikovaný (Accelerated Article Preview) v odbornom časopise Nature, naznačuje, že tieto nové netopierie môžu mať potenciál infikovať ľudí.

Vedúci autor Marc Eloit a kolegovia testovali 645 netopierov, ktoré patria do 6 rodín a 46 druhov, žijúcich vo vápencových jaskyniach v severnom Laose.

Našli tri vírusy, ktoré považovali za úzko súvisiace so SARS-CoV-2, s genetickými sekvenciami kódujúcimi väzbové oblasti ACE2, ktorými SARS-CoV-2 vstupuje do ľudských hostiteľských buniek podobne ako SARS-CoV-2.

Tieto vírusy netopierov sa dokázali viazať na ľudské ACE2 receptory efektívnejšie ako pôvodný kmeň Wuhan SARS-CoV-2 izolovaný od ľudí. Ukázalo sa tiež, že jeden z týchto vírusov sa replikuje v ľudských bunkových líniách, ale bol inhibovaný protilátkami, ktoré neutralizujú SARS-CoV-2.

Zistenia podporujú hypotézu, že SARS-CoV-2 mohol pochádzať z netopierov žijúcich vo vápencových jaskyniach juhovýchodnej Ázie a južnej Číny.

Je to prvýkrát, čo boli identifikované vírusy netopierov, ktoré sú geneticky blízke SARS-CoV-2 a ktoré sú schopné preniknúť do ľudských buniek cestou ACE2. Väzbové domény receptora ACE2 týchto vírusov sa líšia od domén SARS-CoV-2 iba jedným alebo dvoma zvyškami na rozhraní s ACE2.

Ako vysvetlil Marc Eloit, vedúci laboratória pre objavovanie patogénov v Pasteurovom inštitúte a profesor virológie na Alfort National Veterinary School: „Existencia týchto vírusov objavených v rezervoári netopierov podporuje teóriu, že SARS-CoV-2 môže pochádzať z netopierov žijúcich v rozsiahlych krasových vysočinách na Indočínskom polostrove, ktorý sa rozprestiera cez Laos, Vietnam a Čínu. Naše výsledky naznačujú, že iné príbuzné vírusy by mohli predstavovať riziko pre ľudské zdravie.“

Viac informácií:

SARS-CoV-2-related viruses capable of infecting human cells discovered in bats in northern Laos

Bat coronaviruses related to SARS-CoV-2 and infectious for human cells

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.pasteur.fr, zverejnené: 23. 2. 2022, autor: rpa