Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Vedci z Karolinska Institutet vyvinuli novú metódu na objavovanie fragmentov protilátok proti vznikajúcim variantom COVID-19

Fu2 nanobody bound to the viral spike
Nanobody Fu2 (ružové) naviazané na vírusový hrot. Zdroj: https://news.ki.se

Vedci z Karolinska Institutet vo Švédsku tvrdia, že vyvinuli nový spôsob objavovania fragmentov protilátok, nazývaných nanobody (protilátky s jednou doménou), proti vznikajúcim variantom SARS-CoV-2.

Našli viaceré „nanobody“, ktoré blokujú infekciu rôznymi variantmi SARS-CoV-2 v ľudských bunkách a myšiach.

Napriek zavedeniu vakcín a antivirotík zostáva potreba účinných terapeutík proti závažnej infekcii COVID-19 vysoká. “Nanobody” ponúkajú oproti konvenčným protilátkam niekoľko výhod, pretože majú dlhý polčas rozpadu v krvnom riečisku, lepšie prenikajú do tkanív a ich výroba je jednoduchšia a lacnejšia.

V článku publikovanom v Nature Communications výskumníci opisujú jedinú nanobody, Fu2, ktorá významne znižuje vírusovú záťaž SARS-CoV-2 v bunkových kultúrach a myšiach. Pomocou elektrónovej kryomikroskopie zistili, že Fu2 sa prirodzene viaže na dve samostatné miesta na vírusovom spike proteíne, čím inhibuje schopnosť vírusu vstúpiť do hostiteľskej bunky.

Druhý článok v Science Advances popisuje ďalšie nanobody, ktoré v bunkových kultúrach a myšiach účinne krížovo neutralizovali zakladateľa aj beta variant SARS-CoV-2 a vzdialenejšie príbuzný SARS-CoV-1.

Ako uviedol Gerald McInerney, profesor na Katedre mikrobiológie, nádorovej a bunkovej biológie (MTC), Karolinska Institutet, a spoločný hlavný autor oboch štúdií: „Pomocou pokročilých laboratórnych techník sa nám podarilo identifikovať panel nanobody, ktoré veľmi účinne neutralizovali niekoľko variantov SARS-CoV-2.“

Sľubní kandidáti na liečbu

Ako uviedol prvý autor Leo Hanke, postdoktorandský výskumník, ktorý zaviedol technológiu nanobody v skupine McInerney: „Tieto nanobody predstavujú sľubných terapeutických kandidátov proti niekoľkým variantom SARS-CoV-2.“

Výskumníci v súčasnosti používajú rovnaké techniky na identifikáciu toho, ktoré nanobody z tejto sady sú najlepšie schopné neutralizovať Omicron, teraz dominujúci variant SARS-CoV-2.

Ako dodal asistent profesora Ben Murrell, tiež spoločný hlavný autor oboch štúdií: „Po vytvorení môžu byť tieto knižnice rozšírené a ťažené pre nanobody, ktoré neutralizujú nové vznikajúce varianty.“

Financovanie poskytli Nadácia Davida a Astrid Hagelénových, Clas Groschinskys Minnesfond a štipendium Jonasa Söderquista, program Európskej únie pre výskum a inovácie Horizont 2020, Švédska rada pre výskum, Nadácia Knuta a Alice Wallenbergovcov a Európska investičná banka.

Viac informácií:

Alpaca nanobodies potently neutralize SARS-CoV-2 variants

A bispecific monomeric nanobody induces spike trimer dimers and neutralizes SARS-CoV-2 in vivo

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://news.ki.se, zverejnené: 5. 4. 2022, autor: rpa