Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

V Košiciach aj Bratislave sa začala Letná škola mladých vedcov

Letná škola mladých vedcov. Zdroj: https://www.sav.sk

 

V pondelok 15. júla 2024 otvorili v Ústave materiálov a mechaniky strojov SAV, v. v. i., v Bratislave obľúbený prázdninový popularizačný projekt Slovenskej akadémie vied (SAV) Letnú školu mladých vedcov. Letná škola sa v tomto roku rozšírila a deti nadšené pre vedu sa stretnú v laboratóriách SAV nielen v Bratislave, ale po prvýkrát aj v Košiciach, a to na Ústave materiálového výskumu SAV, v. v. i. Mladé vedecké talenty budú až do piatka 19. júla 2024 v oboch mestách pracovať na svojich projektoch pod dozorom skúsených vedcov a vedkýň. Vyskúšajú si rôzne experimenty, budú overovať svoje hypotézy a získavať nové vedomosti a zručnosti.

Letná škola mladých vedcov sa na pôde SAV v Bratislave koná od roku 2019. Hlavnými organizátormi sú vedkyne a vedci zoskupení v občianskom združení All4Science. Ich cieľom je predovšetkým zábavnou formou priblížiť vedu žiakom a študentom, prehĺbiť ich poznatky a odovzdať im praktické zručnosti z oblasti chémie, fyziky a biológie.

Popularita našej letnej školy neustále rastie, každoročne zaznamenávame záujem detí z celého Slovenska. Vďaka výborným vzťahom s našimi kolegami a kolegyňami na košických pracoviskách SAV, sme sa v tomto roku rozhodli spojiť a priniesť tento prázdninový vedecký formát aj deťom a mládeži na východnom Slovensku,“ uviedla Alena Opálková Šišková spoluzakladateľka OZ All4Science z Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV, v. v. i.

Projekt letnej školy je výnimočný svojím konceptom aj programom. Študenti vo veku od 12 do 18 rokov sa mohli prihlásiť cez formulár na stránke All4Science, kde museli zároveň predstaviť projekt, na ktorom by chceli v prostredí SAV pracovať. Podľa ich vlastných preferencií ich organizátori následne rozdelili do menších skupín, v ktorých budú počas celého týždňa letnej školy pracovať.

Pod vedením výskumníkov SAV mladí vedci a vedkyne experimentujú a bádajú v laboratóriách, pričom majú dostatok priestoru aj na uskutočnenie vlastných nápadov. Veľké objavy sú väčšinou výsledkom tímovej práce, takže študenti nadobúdajú aj zručnosti v skupinovej spolupráci, komunikácii a kreativite,“ dopĺňa vedkyňa.

Účastníci Letnej školy mladých vedcov v Košiciach sa zahĺbia do tajov vývoja nových materiálov. „Počas tohto špeciálneho vedeckého týždňa budeme na našom ústave s účastníkmi hľadať odpovede na to, ako je možné pripraviť žiaruvzdornú vrstvu nábežnej hrany hyperzvukovej rakety alebo zisťovať, ako jemné vlákna z odpadu vyčistia kontaminovanú vodu. Pripravené aktivity budú zahŕňať celý proces od prípravy vzoriek cez ich pozorovanie na mikroskopoch až po testovanie, takže o bádanie a pokusy nebude núdza,“ približuje Alexandra Kovalčíková z Ústavu materiálového výskumu SAV, v. v. i., v Košiciach.

Posledný deň letnej školy je tradične venovaný prezentácii nadobudnutých poznatkov. V rámci záverečného ceremoniálu účastníci prezentujú výsledky svojho výskumu na vlastnoručne vyrobených plagátoch rodinným príslušníkom, pozvaným vedeckým pracovníkom ústavu a hosťom.

 

Zdroj: https://www.sav.sk, zverejnené: 16.7.2024; autor: rup