Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Úrady už začali schvaľovať vakcínu na koronavírus

Európska lieková agentúra (EMA) začala svoj prvý proces preskúmania experimentálnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktorú vyvíjajú Oxfordská univerzita a spoločnosť AstraZeneca. Agentúra dúfa, že proces urýchli jej prípadné schválenie.

EMA začala analyzovať predbežné informácie od vedcov o takzvanej oxfordskej vakcíne, ktoré naznačujú, že „spúšťa tvorbu protilátok a (imunitných, pozn. red.) T-buniek“. Ako uviedla, čaká na údaje z testov posledného štádia testovania, na ktorých sa zúčastňujú tisícky ľudí, a dúfa, že ich budú zdieľať v nadchádzajúcich mesiacoch.

Podobný proces použila EMA aj pri schvaľovaní remdesiviru, ktorý je jediným povoleným liekom na liečbu COVID-19. Liek schválila po zhruba mesiaci, bežný proces pritom trvá takmer sedem mesiacov.

Pri finálnom testovaní oxfordskej vakcíny sa nedávno u jedného z účastníkov vo Veľkej Británii objavila nepriaznivá neurologická reakcia, pre ktorú Briti testovanie pozastavili, no už medzičasom znova spustili. V Spojených štátoch je podobné testovanie pozastavené, kým americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) správu o vedľajšom účinku vakcíny preverí.

Viac informácií

Zdroj: https://www.startitup.sk; https://www.ema.europa.eu, zverejnené: 2.10.2020, autor: rpa