Takmer dva roky po tom, čo EÚ zaviedla jednotný patent, jeho prijatie malými podnikmi a univerzitami v Európe predbehlo očakávania. Viac ako 57 % patentov udelených v tomto sektore v roku 2024 požadovalo jednotnú patentovú ochranu, ktorá sa vzťahuje na 18 členských štátov EÚ v jednej prihláške.
Podľa najnovších údajov Európskeho patentového úradu (EPO) sa jednotná ochrana požadovala pre 25,6 % všetkých európskych patentov, ktoré udelil v roku 2024, a pre 36,5 % patentov vlastnených európskymi organizáciami.
Počet žiadostí v prvých dvoch rokoch „prekročil všetky očakávania“, uviedol hovorca EPO Luis Berenguer. Začiatkom tohto mesiaca dosiahol EPO 50 000 žiadostí.
Podľa Paula Englanda, hlavného poradcu medzinárodnej právnickej firmy Taylor Wessing, je miera prijatia univerzitami a MSP „výnimočná“ a predstavuje „veľké vyjadrenie dôvery“ v jednotný patent. „Je to tiež veľmi pozitívna úvaha o samotnom Jednotnom patentovom súde, pretože tieto patenty možno vymáhať a obhajovať iba na tomto novom súde,“ uviedol England pre Science|Business.
Jednotný patent je založený na Európskom patentovom dohovore (EPC). Po udelení patentu EPC je možné požiadať o „jednotný účinok“ pre členské štáty EÚ zapojené do systému. To v súčasnosti znamená 18 krajín, ktoré dohodu ratifikovali. Očakáva sa, že v najbližších rokoch podpíše ďalších sedem, pričom zo štátov EÚ sa úplne odhlási len Španielsko a Chorvátsko. Krajiny mimo EÚ, najmä Spojené kráľovstvo a Švajčiarsko, sú z jednotného patentu vylúčené.
Ak patent EPC musí špecifikovať krajiny, v ktorých sa uplatňuje, a podľa toho platiť poplatky, jednotný patent je automaticky chránený v signatárskych krajinách za jeden poplatok. Akékoľvek námietky proti jednotnému patentu prechádzajú skôr cez Jednotný patentový súd než cez vnútroštátne súdy.
Myšlienkou jednotného patentu je zlacniť a zjednodušiť získanie ochrany duševného vlastníctva (IP) v Európe, čo by malo povzbudiť inovátorov k patentovaniu a predaju ich technológií. “Je to nákladovo efektívnejšie, zahŕňa iba jednu platbu v jednom jazyku,” uviedol Berenguer.
Úspora nákladov
KU Leuven v Belgicku bola v minulom roku druhou najaktívnejšou európskou univerzitou z hľadiska patentových prihlášok EPO. V prípade 46 patentov udelených v roku 2024, kde bola univerzita hlavným žiadateľom, požadovala jednotný účinok pre všetky okrem dvoch, uviedol Ivo De Baere, úradník pre duševné vlastníctvo na KU Leuven. Jedným z dôvodov sú náklady. Predtým mala univerzita zvyčajne ochranu v Spojenom kráľovstve, Nemecku, Francúzsku, krajinách Beneluxu a ďalších v závislosti od technológie. Jednotný patent vychádza lacnejšie, aj keď ponúka širšiu ochranu, uviedol De Baere.
Európsky patent tiež umožňuje univerzite ponechať si otvorené možnosti udeľovania licencií. To nemusí byť také dôležité pre zavedené firmy, ktoré sa zvyčajne zameriavajú na niekoľko konkrétnych krajín.
“Veľké spoločnosti vedia, čo vyrábajú a kde je trh,” uviedol De Baere. “Máme rôzne technológie a produkty. Dopredu nevieme, kde sa bude produkt predávať, aký je najväčší trh a už vôbec nie odkiaľ pochádza držiteľ licencie.”
To sa odráža v kontraste medzi patentmi, kde bola KU Leuven hlavným prihlasovateľom, a patentmi, kde bola spoluprihlasovateľom. V druhom prípade z 26 patentov udelených minulý rok bolo iba osem jednotných patentov.
EPO sa neobáva nižšej miery využívania veľkými spoločnosťami. „Väčšie podniky majú často komplexnejšie stratégie duševného vlastníctva a integrácia nových nástrojov, ako je jednotný patent, do svojich širších plánov globálnej ochrany môže trvať dlhšie,“ uviedol Berenguer.
A mnoho veľkých nadnárodných spoločností už tento systém používa. Najlepšími žiadateľmi v roku 2024 boli Siemens, Johnson & Johnson, Samsung a Qualcomm.
Obhajoba jednotného patentu sa môže uskutočniť aj v rámci jedného konania, čím sa vyhne potrebe viacerých tímov národných právnikov. To však môže byť niekedy dôvodom na zdržanlivosť. Napríklad vo farmaceutickom sektore s malými molekulami je absorpcia relatívne nízka, pretože produkty majú tendenciu byť chránené len jedným alebo dvoma patentmi. „Riziko, že prehráme v rámci všetkých krajín Jednotného patentového súdu v jednom prípade, je preto neatraktívne,“ uviedol England.
S rastúcou dôverou v súd sa však podávajú farmaceutické žaloby a England očakáva, že sa to prejaví prijatím jednotných patentov.
Údaje z roku 2024 zatiaľ neukazujú žiadny vplyv na zníženie poplatkov za prihlášku v tomto roku pre malé subjekty vrátane univerzít a verejných výskumných organizácií. Celkovo 22 % patentových prihlášok v roku 2024 pochádzajúcich z Európy pochádzalo od individuálnych vynálezcov alebo MSP a 7 % pochádzalo od univerzít a verejných výskumných organizácií, podobne ako v roku 2023.
Správa EPO tiež odráža vyvíjajúce sa inovačné trendy. Počítačové technológie vrátane umelej inteligencie zaregistrovali najvyšší počet patentových prihlášok prvýkrát v roku 2024, a to 16 815 zo 199 264 žiadostí.
Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 8.4.2025; autor: rup