Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Univerzita Aalto: Prvý hybridný kvantový počítač v Európe je otvorený pre výskum

VTT's and IQM's HELMI quantum computer in its laboratory.
Kvantový počítač HELMI od VTT a IQM sa môže pochváliť 5 qubitmi výpočtového výkonu s plánovaným budúcim zvýšením. Zdroj: https://www.aalto.fi

Fínske technické výskumné stredisko (VTT), IT Center for Science (CSC) a Aalto University vo Fínsku prepojili superpočítač LUMI CSC s HELMI od VTT – 5-qubitovým kvantovým počítačom. Výsledkom je najvýkonnejšia kvantovo podporovaná superpočítačová infraštruktúra na svete, schopná novej vedy, ktorá kombinuje obrovskú výpočtovú silu kvantových aj superpočítačov. Výskumníci z fínskych univerzít a výskumných organizácií teraz môžu používať hybridné zariadenie.

VTT, CSC a Aalto University prepojili superpočítač LUMI v datafarme CSC v Kajaani s kvantovým počítačom HELMI VTT v budove Micronova spoločnosti Otaniemi, ktorá je súčasťou výskumnej infraštruktúry OtaNano v areáli Aalto. Práca bola vykonaná ako súčasť fínskej infraštruktúry kvantovej výpočtovej techniky (FiQCI). Spárovanie LUMI a HELMI, označované ako hybridná výpočtová technika, predstavuje zvýšenie výpočtového výkonu oboch a ponúka výskumníkom jedinečnú príležitosť viesť o nich úplne novú vedu.

Vďaka tomu, že kvantové výpočty a kvantové algoritmy sú dostupnejšie pre všetkých výskumníkov, hybrid HELMI-LUMI je príkladom šírenia kvantových technológií s prínosmi nielen vo vede, ale aj v ďalších oblastiach, ako je vzdelávanie a podobne.

Hybridná infraštruktúra teraz testuje výzvu, v rámci ktorej sa môžu výskumníci z fínskych univerzít a výskumných organizácií vrátane spoločnosti Aalto uchádzať o jej využitie. Cieľom je predstaviť hybrid širokému publiku a prinútiť výskumníkov, aby s ním experimentovali. Očakáva sa, že výzva bude trvať tri mesiace od 1. novembra 2022.

Viac informácií a návod, ako si rezervovať čas s LUMI-HELMI-hybrid, nájdete na stránke FiQCI.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, https://www.aalto.fi; zverejnené: 9. 11. 2022, autor: rpa