V dňoch 10. – 14. marca 2025 sa v Hornom Smokovci uskutočnil 33. ročník medzinárodnej vedecko-odbornej konferencie VYKUROVANIE 2025. Podtitulom konferencie bola Umelá inteligencia pri zásobovaní teplom.
V päťdňovom odbornom programe si našli miesto témy ako obnoviteľné zdroje energie, energetika budov či progresívna výroba tepla.
Súčasťou každého dňa konferencie boli aj diskusné fóra, v ktorých sa stretávajú rôzne pohľady. Profesor Dušan Petráš zo Stavebnej fakulty STU v Bratislave, ktorý je dlhoročným odborným garantom podujatia, poukázal na to, že tohtoročná konferencia zvýraznila aj nové témy.
„Tento ročník je svojím spôsobom trochu turbulentný. Spôsobili to najmä vonkajšie zásahy, ktoré na jednej strane menia celosvetovú politiku a na druhej strane aj nazeranie, aká by energetika budúcnosti mala byť,” uviedol prof. Petráš.
V sekciách energetickej politiky a legislatívy, efektívnosti, či hospodárnosti budov, sa podľa Dušana Petráša prezentovalo množstvo rôznych pohľadov, z ktorých nie je možné prikloniť sa k tomu, či prevládajúcim trendom je tzv. zelená dohoda, alebo zotrvanie na plyne, ktorý má na Slovensku hlbokú tradíciu.
„Nevyhneme tomu, že sa bude presadzovať zelená energia, ale postupnosť krokov by mala odrážať aj možnosti infraštruktúry, ako aj ekonomickú schopnosť Slovenska venovať sa jej,” dodal prof. Petráš.
Podľa Dušana Petráša má Slovensko schopných inžinierov a technikov v oblasti energetiky, ktorí vedia nachádzať riešenia. Potrebujú však oporu v legislatíve, ako aj v určitej dotačnej schéme. Takáto podpora sa do určitej miery deje hlavne smerom v bytovo komunálnej sfére.

Na podujatí malo zastúpenie aj Centrum-vedecko technických informácií SR, konferencie sa zúčastnil Rudolf Pástor, ktorý vystúpil v rámci témy: Alternatívne zdroje energie s príspevkom „Podpora implementácie plytkých geotermálnych hybridných systémov vykurovania a chladenia v dunajskom regióne“. Účasť na konferencii sa uskutočnila v rámci projektu Danube GeoHeCo (Program dunajského regiónu 2021 – 2027), ktorého cieľom je zvýšiť prienik plytkej geotermálnej energie v dunajskom regióne.
Konferencie sa tiež zúčastnil zástupca asociovaného partnera projektu, doc. František Vranay zo Stavebnej fakulty TU v Košiciach. Docent Vranay viedol sekciu: Hydraulické vyregulovanie vykurovacích sústav, v rámci ktorej vystúpil s prezentáciou na tému „Zásady návrhu dynamickej regulácie rozvodov vykurovania.“
Viac informácií o projekte:
Zdroj: https://www.energie-portal.sk; CVTI SR, zverejnené: 8.4.2025; autor: rup