Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Umelá inteligencia by mohla pomôcť zabrániť tisíckam infarktov

Umelá inteligencia ako nástroj liečby srdcového infarktu. Zdroj: https://www.bhf.org.uk

Nástroj umelej inteligencie (AI), ktorý dokáže predpovedať 10-ročné riziko srdcového infarktu, by podľa nového výskumu, ktorý financovala Univerzita v Oxforde, mohol zmeniť liečbu pacientov, ktorí podstúpia CT vyšetrenia bolesti na hrudníku. Výskum bol prezentovaný na vedeckom zasadnutí American Heart Association vo Philadelphii.

V prvej skutočnej skúške nástroja AI sa zistilo, že zlepšil liečbu až pre 45 % pacientov a potenciálne by mohol zachrániť životy tisícok ľudí s bolesťou na hrudníku, u ktorých možno nebolo identifikované riziko infarktu.

Každý rok v Spojenom kráľovstve podstúpi približne 350 000 ľudí CT vyšetrenie srdca – štandardný test na identifikáciu akýchkoľvek zúžení alebo blokád v koronárnych artériách. Približne v troch štvrtinách prípadov nie sú jasné známky výrazných zúžení, takže pacienti sú často upokojení a prepustení. Bohužiaľ, mnohí z týchto ľudí v budúcnosti dostanú srdcový infarkt, pretože malé, nedetekovateľné zúženia sa môžu rozpadnúť, ak sú zapálené a upchajú tepny. Až donedávna nebolo možné identifikovať týchto rizikových pacientov.

„Využitie“ umelej inteligencie

V novej štúdii, ktorú viedol profesor Charalambos Antoniades z Oxfordskej univerzity, sa analyzovali údaje od viac ako 40 000 ľudí, ktorí podstúpili rutinné CT vyšetrenia srdca v ôsmich britských nemocniciach. Účastníci boli sledovaní počas mediánu 2,7 roka. Vedci zistili, že zatiaľ čo u pacientov s významnými zúženiami koronárnych artérií bola väčšia pravdepodobnosť, že budú mať vážne srdcové príhody alebo ich postihne smrť, dvakrát toľko pacientov bez významných zúžení zažilo infarkty a srdcové úmrtia.

Tím použil nový nástroj AI, trénovaný pomocou informácií o zmenách tuku okolo zapálených tepien, ako aj informácií o zúženiach tepien a iných klinických rizikových faktoroch. Ďalšie testovanie počas dlhšieho obdobia ukázalo, že dokáže nezávisle a presne predpovedať riziko srdcových príhod.

Medzi tými, ktorí nemali žiadne prekážky v tepnách, mali tí, ktorí mali najvyššie úrovne zápalu v krvných cievach, viac ako 10-krát vyššie riziko srdcovej smrti v porovnaní s tými, ktorí mali nižšie úrovne zápalu.

Prvý pilotný projekt na svete

V celosvetovo prvom pilotnom projekte tím poskytol lekárom skóre rizika vygenerované AI pre 744 pacientov. Zistili, že až v 45 % prípadov lekári zmenili plány liečby pacientov, čo naznačuje, že tento nástroj AI by mohol byť veľmi cenný pre vedenie a informovanie o tom, ako sa zvládajú pacienti s bolesťou na hrudníku, zabezpečenie včasnej identifikácie a preventívnej liečby tých, ktorí sú najviac ohrození.

Analýza porovnávajúca používanie nástroja AI so štandardnou starostlivosťou odhalila, že je pre National Health Service (NHS) vysoko nákladovo efektívna. Okrem toho výskumníci odhadujú, že implementácia tejto technológie v NHS by mohla viesť k viac ako 20 % menej srdcových infarktov a 8 % menej srdcovým úmrtiam a mŕtviciam medzi tými, ktorí podstúpili test. S technológiou potrebnou na napájanie nástroja AI, ktorý už NHS England objednala na pilotný program v piatich nemocniciach NHS, výskumníci dúfajú, že by mohol byť čoskoro uvedený na trh vo Veľkej Británii.

Profesor Charalambos Antoniades, profesor kardiovaskulárnej medicíny Britskej nadácie pre srdcové ochorenia (BHF) na Oxfordskej univerzite, uviedol: „Naša štúdia zistila, že niektorí pacienti, ktorí sa v nemocnici dostavili s bolesťou na hrudníku – ktorí sú často upokojení a poslaní späť domov – sú vystavení vysokému riziku srdcového infarktu v nasledujúcej dekáde, a to aj pri absencii akýchkoľvek známok ochorenia v ich srdcových tepnách. Tu sme demonštrovali, že poskytnutie presného obrazu rizika pre lekárov môže zmeniť a potenciálne zlepšiť priebeh liečby u mnohých pacientov so srdcom.”

Ďalej dodal: „Dúfame, že tento nástroj AI bude čoskoro implementovaný v rámci NHS a pomôže tak každoročne predchádzať tisíckam úmrtí na infarkt v Spojenom kráľovstve, ktorým sa dá vyhnúť.”

Profesor Sir Nilesh Samani, medicínsky riaditeľ, uviedol: „Tento výskum ukazuje, akú cennú úlohu môže hrať technológia založená na AI pri lepšej identifikácii tých pacientov, ktorí sú najviac ohrození budúcimi srdcovými infarktmi, a tým pomôcť lekárom robiť lepšie rozhodnutia o liečbe svojich pacientov.”

Ako ďalej prof. Samani dodal: „Každý rok zbytočne zomiera na infarkty príliš veľa ľudí. Je dôležité, aby sme využili potenciál AI na usmernenie liečby pacienta, ako aj na zabezpečenie toho, aby NHS bola vybavená na podporu jej používania. Dúfame, že táto technológia bude nakoniec rozšírená v rámci NHS a pomôže každoročne zachrániť životy tisícov ľudí, ktorí by inak mohli zostať neliečení.”

Výskum profesora Antoniadesa podporuje aj Oxfordské biomedicínske výskumné centrum Národného inštitútu pre výskum zdravia a starostlivosti.

Viac informácií o výskume

Zdroj: https://www.bhf.org.uk, zverejnené: 28. 11. 2023, autor: rpa