Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Ukrajinské univerzity pozastavili činnosť vo svojich areáloch v dôsledku ruskej invázie

Národná univerzita Ivana Franka vo Ľvove. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Vzdelávací proces pokračuje na diaľku,“ uviedol riaditeľ Ľvovskej univerzity. V susednom Rumunsku ponúkajú univerzity pomoc ukrajinským akademikom a študentom, keďže bombardovanie zosilňuje.

Študentom a zamestnancom veľkých ukrajinských univerzít sa odporúča, aby zostali doma až do odvolania po tom, čo Rusko spustilo vojenskú inváziu do krajiny a bombardovalo mestá ďaleko za separatistickými oblasťami v Donecku a Luhansku.

Od rána 24. februára 2022 vláda zaviedla stanné právo na obdobie 30 dní a požiadala univerzity a školy, aby poskytovali diaľkové vzdelávanie všade, kde je to možné, pričom študenti a akademici boli vyzvaní, aby zostali doma.

Ako uviedol 24. februára 2022 vo vyhlásení Volodymyr Melnyk, rektor Národnej univerzity Ivana Franka vo Ľvove: „Vzdelávací proces na univerzite pokračuje na diaľku. Našou úlohou je konať organizovane a zodpovedne, konsolidovať úsilie a udržiavať poriadok.“

Vedúcim oddelení na univerzitách a výskumných ústavoch sa odporúča, aby vypracovali núdzové plány. V odporúčaní vlády sa uvádza, že univerzity a školy by mali byť evakuované v prípade „bezprostredného“ ohrozenia bezpečnosti študentov a zamestnancov.

Niektoré univerzity sa v posledných týždňoch pripravovali na útok. Polytechnický inštitút Igora Sikorského v Kyjeve zverejnil video zobrazujúce evakuačné trasy a prístrešky vo svojich budovách a odporučil študentom, aby sa riadili pokynmi vydanými univerzitným výborom pre núdzové riadenie.

Nie všetky univerzity však prijali opatrenia. Minulý týždeň profesor Lekárskej univerzity v Charkove Dmytro Marakushyn, ktorý sa nachádza necelých 50 kilometrov od ruských hraníc, ubezpečil zahraničných študentov, že „nie je dôvod na paniku“ a „situácia je pod kontrolou“.

Univerzita 24. februára 2022 vyzvala študentov a zamestnancov, aby zostali doma, a zrušila zasadnutie svojej akademickej rady. Ako uviedla univerzita vo vyhlásení: „Ďalšie objednávky budú zverejnené na webovej stránke univerzity alebo prostredníctvom iných komunikačných prostriedkov.“

Medzinárodná podpora

Európska asociácia univerzít (EUA) vo vyhlásení zverejnenom 24. februára 2022 na Twitteri uviedla, že je v kontakte so svojimi 26 ukrajinskými členmi a je pripravená „poskytnúť akúkoľvek podporu, ktorú môžeme v tejto ťažkej a znepokojujúcej situácii“.

Združenie lotyšských študentov tiež vyjadrilo svoje obavy o bezpečnosť študentov a akademikov na Ukrajine a naliehalo na vládu, aby pomohla študentom utekajúcim z Ukrajiny pokračovať v štúdiu v Lotyšsku.

Rektori dvoch najväčších rumunských univerzít tiež vydali samostatné vyhlásenia, v ktorých ponúkajú podporu utečencom a pomáhajú ukrajinským univerzitám chrániť ich majetok a dedičstvo.

Ako uviedol vo vyhlásení rektor Bukurešťskej univerzity Marian Preda: „Myslím si, že je našou povinnosťou prejaviť solidaritu a prísť s konkrétnymi návrhmi na podporu študentov, profesorov a ich rodín.“

Preda dodal, že rumunské univerzity by mali pomôcť ukrajinským kolegom chrániť dokumenty a knihy v ich knižniciach.

Daniel David, rektor Univerzity Babeș-Bolyai, poslal list všetkým rektorom, v ktorých ich vyzval, aby sa spojili a koordinovali kroky, ktoré by pomohli ukrajinským akademikom, ktorí utekajú z krajiny, integrovať sa do vysokých škôl a výskumných inštitúcií v Rumunsku.

David uviedol, že počas posledných týždňov dostal veľa žiadostí o spoluprácu, keďže ukrajinskí akademici sa pripravovali na najhoršie. Ďalej dodal: „Títo výskumníci, ako aj Rumunsko a naše univerzity by mohli zmeniť tento nešťastný únik mozgov z Ukrajiny.“

Rumunsko má spoločné hranice s Ukrajinou na severe a juhovýchode a vláda sa podľa ministra obrany Vasile Dâncu pripravuje na prijatie 500 000 utečencov. Utečenci už údajne prekračujú rumunskú hranicu neďaleko mesta Sighetu Marmației na severe krajiny. Na západnom brehu Dunaja starosta Galați tiež oznámil, že môže pomôcť utečencom.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 25. 2. 2022, autor: rpa