Keďže nový americký zákon o znižovaní inflácie zmrazil spoločnosti z EÚ, Švajčiarska a Spojeného kráľovstva, predstavuje hrozbu pre všetky tri ekonomiky – najmä pokiaľ ide o zelené a čisté technológie, čo je oblasť, v ktorej sa EÚ pýši tým, že je svetovým lídrom. Tento názor, ako ho vyjadril Hugh Brady, prezident Imperial College v Londýne, potvrdzujú aj ďalšie vedúce osobnosti akademickej obce.
Vzhľadom na ekonomickú hrozbu, ktorú predstavuje IRA, a environmentálnu hrozbu, ktorú predstavuje zmena klímy, vylúčenie Švajčiarska a Spojeného kráľovstva z programu Horizont čoraz viac európska výskumná komunita považuje za akt sebapoškodzovania.
Ako uviedol Rik van der Walle, rektor Univerzity v Gente v Belgicku: „V konfrontácii s obrovskými výzvami, ktorým naša spoločnosť čelí, by politici mali byť pripravení pohnúť sa za hranice svojich divízií a usilovať sa o spoluprácu v oblastiach, ktoré skutočne znamenajú zmenu.“
Súhlasí s Bradyho názorom, že je čas, aby EÚ, Spojené kráľovstvo a Švajčiarsko zabudli na svoje rozdiely a zjednotili sa pod hlavičkou Horizontu Európa, aby zostali na čele zeleného prechodu a vytvorili revolučné technológie, ktoré posilnia európske ekonomiky.
Ako dodal van der Walle: „Posilnenie hospodárskej konkurencieschopnosti Európy je jednoznačne jedným z hlavných argumentov v prospech pokračujúceho pridruženia Spojeného kráľovstva (a tiež Švajčiarska) k Horizont Európa.“
Vznik nového samostatného ministerstva pre vedu, inovácie a technológie v rámci reorganizácie vlády Spojeného kráľovstva začiatkom tohto roka vzbudil nádej, že Spojené kráľovstvo má v úmysle uprednostniť výskum – a preto môže tvrdšie tlačiť na pridruženie k Horizontu.
Zároveň sa EÚ a Spojené kráľovstvo zbližujú v súvislosti so Severným Írskom protokolom o témach, ako sú kontroly potravín a zdravia zvierat na colnici, čo vzbudilo nádej vo výskumnej komunite, že pridruženie k Horizontu Európa môže byť na dosah.
Ako poznamenal Martin Smith, vedúci Policy Lab v Wellcome Trust: „Pridruženie je lepšie pre Spojené kráľovstvo, lepšia pre Európu a je lepšia pre každého, kto bude mať prospech zo silnejších ekonomík a nových objavov. Je v záujme každého, aby sa technické diskusie o Horizonte mohli uskutočniť už teraz, aby sa spojenie mohlo uskutočniť okamžite, keď sa vyriešia politické problémy. Naďalej naliehame na EÚ a Spojené kráľovstvo, aby spolupracovali v oblasti, ktorá je jednoznačne vzájomným prínosom.“
Medzi európskymi vedcami existuje silná podpora otvoreného a bezbariérového výskumu v celom Európskom výskumnom priestore. To je hlavný cieľ kampane Stick-to-Science, ktorá od svojho spustenia pred rokom tento týždeň získala podporu 6 000 popredných výskumníkov z celej Európy.
Okrem toho v nedávnom liste editorovi Times významní vedci, vrátane laureátov Nobelovej ceny Sir Paul Nurse, Christiane Nüsslein-Volhard a Sir Venki Ramakrishnan, vyzvali na rýchle pridruženie Spojeného kráľovstva k programu Horizont Európa v dôsledku týchto nových progresívnych krokov.
Ako sa uvádza v Times: „Dva roky odkladov poškodili vedu v celej Európe. Čím skôr sa Spojené kráľovstvo plne zapojí do medzinárodných výskumných programov EÚ, tým lepšie pre všetkých.“
Prof. Sascha Spoun, prezident Luneberg University v Nemecku, uviedol, že rozsah škôd je „ťažko predvídateľný, ale následky pre vedu a spoločnosť budú pravdepodobne vážne a dlhodobé. Ak je to možné, treba im predchádzať.“
Nejednotnosť už robí škody
Napriek zárukám od britského výskumného a inovačného orgánu (UKRI) na financovanie britských účastníkov, ktorí vyhrajú ponuky Horizontu, účasť Spojeného kráľovstva na projektoch Horizont Európa naďalej klesá. Percento celkového počtu účastníkov, ktorých Spojené kráľovstvo predstavuje, kleslo v porovnaní s programom Horizont Európa o polovicu v porovnaní s programom Horizont 2020.
Švajčiarsko sa už „popálilo“ z toho, že ho vynechali z Horizontu. Začiatkom tohto roka, keď bola krajina vylúčená z organizácie, ktorá koordinuje vedeckú infraštruktúru v celej Európe – Európskeho strategického fóra pre výskumné infraštruktúry (ESFRI). To bolo obzvlášť škodlivé pre európskych výskumníkov ako celok, pretože Švajčiarsko je domovom jedinečných špičkových infraštruktúr, ako je Veľký hadrónový urýchľovač v CERN-e, ako aj ďalších zariadení, ako je Švajčiarske národné superpočítačové centrum.
Ako uviedol van der Walle: „Je nám ľúto, že účasť Švajčiarska v ESFRI bola prerušená. Univerzita v Gente sa zúčastňuje na 9 projektoch/pamiatkách ESFRI, do ktorých je zapojené aj Švajčiarsko. Dúfame, že Švajčiarsko sa ešte môže vrátiť späť do ESFRI.“
V praxi to, že nie sú pridružení k Horizontu Európa, znamená hlavne to, že zatiaľ čo britskí a švajčiarski výskumníci môžu požiadať o financovanie, nemôžu získať financie z EÚ – vo väčšine prípadov. Výnimky možno urobiť, ak sa spolupráca Spojeného kráľovstva alebo Švajčiarska považuje za nevyhnutnú a ak iný partner so sídlom v EÚ nemôže urobiť to, čo môže urobiť britský alebo švajčiarsky subjekt. Švajčiarski partneri a partneri zo Spojeného kráľovstva nie sú schopní koordinovať projekty a zatiaľ čo výskumníci zo Spojeného kráľovstva sa môžu uchádzať o granty pre jedného príjemcu, ako sú ERC a MSCA, švajčiarski výskumníci nie.
V júli 2022 prišlo 115 príjemcov grantov Európskej rady pre výskum (ERC) so sídlom v Spojenom kráľovstve o financovanie, pretože združenie k programu Horizont Európa nebolo dokončené do júna toho istého roku. Len 18 akademikov sa radšej presťahovalo do krajín EÚ, než aby stratili svoj grant.
Švajčiarske a britské alternatívne fondy nekopírujú pridanú hodnotu projektov Horizont, tvrdia výskumníci. Okrem toho sa zvyšuje riziko zdvojenia úsilia, čo spomaľuje cesty k inováciám.
Ako poznamenal van der Walle: „Existuje riziko nedostatočnej synergie, a teda riziko duplicity. Ak sa výskumníci prestanú medzi sebou pravidelne rozprávať, napr. v súvislosti so spoločnými výskumnými projektmi sa riziko duplicity ďalej zvyšuje.“
Spun súhlasí a dodal: „Ak sa obmedzí vedecká spolupráca, ktorá je zrejmá z dôvodu geografickej blízkosti a spoločnej tradície, utrpí to výskum v Európe a tiež na celom svete. Vynikajúce európske výskumné inštitúcie budú vylúčené z veľkých výskumných programov a následne budú súťažiť s výskumnými inštitúciami EÚ namiesto toho, aby s nimi spolupracovali.“
Tento boj by mohol brániť pokroku v rôznych smeroch výskumu, čím by Európa okrem iného zaostávala za USA a Čínou. Zákon USA o znižovaní inflácie môže pôsobiť ako budíček pre Európu tým, že zdôrazňuje potrebu inkluzívneho programu Horizont Európa, ktorý Európe umožní vytvoriť konkurencieschopné zelené hospodárstvo. Existuje jasné riziko, že pokračujúce zmrazenie Spojeného kráľovstva a Švajčiarska z programu Horizont Európa by mohlo prispieť k ovládnutiu trhu zelených technológií USA a predstavovať stratenú príležitosť pre Európu.
Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 17. 2. 2023, autor: rpa