Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Taliansko chce zvýšiť verejné výdavky na výskum a vývoj

Výdavky Talianska na výskum a vývoj. Zdroj: https://www.mur.gov.it

Verejné výdavky Talianska na výskum a vývoj by sa mali od roku 2027 stabilizovať aspoň na úrovni 0,7 % HDP, dospela k záveru skupina zriadená ministerkou výskumu Mariou Cristinou Messa.

Výdavky na výskum a vývoj v krajine medzi rokmi 2023 a 2026 porastú, ale odborníci sa obávajú, že by sa následne mohli znížiť, keď sa v roku 2027 rozbehne súčasný sedemročný výskumný program. Aby sa predišlo poklesu financovania, skupina odporúča stabilizovať výdavky v nasledujúcich rokoch.

Podľa súčasných odhadov má Taliansko v roku 2027 vynaložiť 15,7-miliardy EUR na výskum, pričom v roku 2022 to bude 12,7-miliardy EUR. Tým by sa výdavky zvýšili na želaných 0,7 % HDP.

Usmernenie prichádza v čase, keď je talianska vláda na pokraji kolapsu, pričom koalícia vedená Mariom Draghim bude čeliť hlasovaniu o dôvere.

V roku 2020 si členské štáty EÚ stanovili spoločný cieľ zvýšiť do konca desaťročia verejné a súkromné ​​výdavky na výskum na 2 % HDP. V tom istom roku sa výdavky Talianska pohybovali na úrovni približne 1,5 % HDP. Na splnenie cieľa EÚ budú musieť okrem predpokladaného zvýšenia verejných výdavkov na minimálne 0,7 % HDP vzrásť aj súkromné ​​výdavky krajiny na výskum.

Viac informácií:

Strategia italiana per la ricerca fondamentale: ecco la proposta oltre il PNRR

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.mur.gov.it, zverejnené: 21. 7. 2022, autor: rpa