Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

SVET POTREBUJE VEDU A VEDA POTREBUJE ŽENY

L´Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede 2023. Zdroj: L’Oréal Slovensko

Organizátori programu L´Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede 2023, Slovensko spustili prihlasovanie do 7. ročníka tohto podujatia. Vedkyne do 40 rokov (vrátane) môžu svoje vedecké práce prihlasovať na www.prezenyvovede.sk do 31. decembra 2022. 

Podľa dát UNESCO (2021) pracuje vo vedeckom sektore oveľa menej žien ako mužov – celosvetovo iba 33 %. Na rozhodovacích pozíciách v Európe je žien ešte menej, predstavujú len 14 % takýchto vedeckých pracovníkov. Takmer tri štvrtiny dievčat v Európe si myslia, že pracovné miesta, ktoré priamo pomáhajú svetu, sú dôležité, no len 37 % si myslí, že oblasti ako veda, technológie či inžinierstvo robia svet lepším.

Finančný grant pre tri najlepšie vedkyne

Motivovať vedkyne pôsobiace na Slovensku a oceniť ich prácu je cieľom programu L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede. V 7. ročníku programu, do ktorého sa možno prihlásiť na www.prezenyvovede.sk až do 31.12.2022, si ocenenie v sume 15 000 EUR rozdelia tri výskumníčky do 40 rokov (vrátane) z oblasti environmentálnych vied, fyzikálnych vied a matematiky či informatiky. Ceny najúspešnejším projektom budú celkovo udelené v týchto kategóriách: formálne vedy (matematika, štatistika, informatika), vedy o živej prírode vrátane environmentálnych vied (medicína, biochémia a podobne) a fyzikálne a technické vedy (fyzika, astronómia, stavebníctvo, strojárstvo). Keďže finančná odmena nie je limitovaná iba na použitie vo vedeckom výskume, víťazky 7. ročníka môžu sumu 5000 eur použiť na profesijný rozvoj, ale aj na súkromné účely.

Ako uviedol Ing. Petr Štěpánek, PhD., MBA, Vedecký riaditeľ L´Oréal Slovensko: „Žien pracujúcich vo vedeckom svete je v porovnaní s mužskými kolegami stále málo. Vďaka programu L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede podporujeme výskumníčky nielen finančne, ale zároveň verejne vyzdvihujeme ich prácu, aby mali ďalšiu motiváciu pokračovať vo svojom výskume.“

Aj v tomto ročníku bude prihlásené práce hodnotiť odborná komisia v SAV, ktorej predsedá prof. RNDr. Ľubica Lacinová, DrSc., členka Predsedníctva SAV. Ako uviedla Ľubica Lacinová: „L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede je jedným z mála programov, ktoré sa venujú zrovnoprávneniu žien v odbornom výskume. V predošlých ročníkoch projektu sme ocenili naozaj excelentné práce, ktoré nás utvrdili v tom, že to má veľký význam. Vedkýň pôsobiacich na Slovensku nie je veľa, o to viac si vážime ich prínos.“

Talentované víťazky 6. ročníka

Do predošlého, 6. ročníka projektu L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede sa prihlásilo viac ako 20 vedkýň.

V kategórii inžinierske vedy a technológie zvíťazila Xiaolu Hou, PhD., ktorá pôsobí na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave. Vo svojej práci skúma možné útoky a protiopatrenia na implementáciu umelej inteligencie vo vstavaných zariadeniach.

Laureátkou kategórie formálne vedy sa stala Dr. Hana Šmitala Mizerová z Katedry matematickej analýzy a numerickej matematiky UK v Bratislave. Zaoberá sa matematickými modelmi prúdenia tekutín, kvapalín a plynov, ktoré sa vyskytujú v mnohých prírodných javoch a inžinierskych aplikáciách (prúdenie vzduchu okolo krídla lietadla, predpoveď počasia, znečistenie ovzdušia).

V kategórii vedy o živej prírode vrátane environmentálnych vied zvíťazila Doc. RNDr. Soňa Kucharíková, PhD. pôsobiaca na Pracovisku laboratórií KTD a LVM Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce TRUNI v Trnave. Vo svojej práci študuje vzťahy medzi baktériami a kvasinkami počas tvorby biofilmu, teda infekcií, a venuje sa tiež testovaniu nových i existujúcich liečiv, ktoré by mohli byť využité v praxi.

V 7. ročníku programu L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede môžu výskumníčky svoje práce prihlasovať do 31.12.2022 prostredníctvom webovej stránky www.prezenyvovede.sk.

Program, ktorého cieľom je podporiť výskumníčky pôsobiace na Slovensku a uznať ich dôležitú prácu, sa uskutočňuje v spolupráci so Slovenskou komisiou UNESCO, Slovenskou akadémiou vied a Slovenskou organizáciou pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA).

Zdroj: L’Oréal Slovensko; https://www.sav.sk, zverejnené: 15. 11. 2022, autor: rpa