Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Švédsko prebralo predsedníctvo v Rade EÚ: Čo od neho očakávame?

Predsedníctvo Švédska v Rade EÚ. Zdroj: https://www.europarl.europa.eu

Švédsko sa 1. januára 2023 po tretíkrát ujalo vedenia Rady EÚ. Čo očakávajú švédski poslanci EP od nadchádzajúcich šiestich mesiacov? 

Švédske predsedníctvo je po Francúzsku a Česku posledným v súčasnom predsedníckom triu a predstavuje poslednú kapitolu spoločného 18-mesačného programu tohto predsedníctva. Každé predsedníctvo má však aj svoje vlastné priority.  

Štyri priority švédskeho predsedníctva sú:

  • Bezpečnosť – jednota
  • Odolnosť – konkurencieschopnosť
  • Prosperita – ekologický a energetický prechod
  • Demokratické hodnoty a právny štát – náš spoločný základ

Zistite viac o prioritách švédskeho predsedníctva.

Čo očakávajú od predsedníctva švédski poslanci

Energetika je pre poslancov Európskeho parlamentu kľúčovou výzvou. Tomas Tobé (EPP) hovorí, že bezpečnosť a energetika budú počas švédskeho predsedníctva kľúčovými témami. “Musíme udržať Európu pospolu a zvýšiť našu podporu Ukrajine pri riešení situácie v oblasti bezpečnostnej politiky.”

Poslanec Tobé má tiež veľké očakávania, že Švédsko zvýši konkurencieschopnosť EÚ. “Mala by existovať jasná agenda EÚ na zvýšenie konkurencieschopnosti, posilnenie rastu a zvýšenie obchodu. Švédsko by malo využiť predsedníctvo na to, aby sa EÚ pohla týmto smerom. Dôležité budú aj ďalšie kroky v boji proti organizovanému zločinu, ako aj pokrok v novom pakte o migrácii.”

Poslankyňa Helene Fritzon (S&D) uviedla, že demokracia, klíma a rovnosť sú oblasti, v ktorých má Švédsko tradične skvelú povesť, ale v ktorých má pochybnosti o novozvolenej švédskej stredopravej vláde, najmä v čase krízy a vojny v Európe. “Vyžaduje si to vedenie s politickou odvahou a zodpovednosťou za budúcnosť. Mám veľké obavy, ako to konzervatívna vláda splní. Politika v oblasti klímy a rovnosti už bola demontovaná a otázky ohľadom demokracie sú čoraz menej prioritou,” povedala a dodala: “Chcela by som vidieť EÚ v čele ekologickej a spravodlivej transformácie!”

Europoslankyňa Abir Al-Sahlani (Renew) dúfa, že švédske predsedníctvo bude brániť právny štát, transparentnosť a hospodársky liberalizmus, “že zabezpečí, aby EÚ mala vo svete silný hlas a zároveň prispeje k živej diskusii o EÚ, v rámci ktorej sa posilní mediálne pokrytie záležitostí EÚ,” povedala. Al-Sahlani uviedla, že najdôležitejšími témami počas predsedníctva budú klíma, energetika a migrácia: “Vládna reštriktívna migračná politika na vnútroštátnej úrovni je prinajmenšom červenou vlajkou.”

Poslankyňa Alice Kuhnke (Zelení/EFA) uviedla, že má nízke očakávania: “Švédska vláda už znížila svoje ambície pri riešení klimatickej krízy. Nemáme čas čakať, klimatická kríza je tu a teraz, a preto by švédske predsedníctvo malo prispieť k výraznému zvýšeniu ambícií EÚ.”

Europoslanec Charlie Weimers (ECR) uviedol, že okrem posilnenia konkurencieschopnosti a zvýšenia obchodu by bol rád, keby predsedníctvo pokračovalo v práci Francúzska a Česka na prísnejších pravidlách financovania EÚ. “Vieme, že EÚ by nikdy neschválila poskytnutie miliónov krajne pravicovým organizáciám, ktorých lídri sa dopustili antisemitských, mizogýnnych alebo homofóbnych vyhlásení. Bohužiaľ, to neplatí pre všetok extrémizmus. Zmeniť pravidlá financovania EÚ tak, aby neboli naklonené islamistom, by malo byť dôležitým cieľom švédskeho predsedníctva.”

Poslankyňa Malin Björk (Ľavica) vyjadrila znepokojenie nad tým, že nová vláda preberá vedenie EÚ. “Poznám mnohých, ktorí rovnako ako ja pociťujú obavy z toho, že Švédsko teraz preberá predsedníctvo EÚ. Dúfam však, že prekvapí a jasne sa postaví za demokraciu a právny štát v krajinách, ako je Poľsko a Maďarsko, a bude sa zasadzovať za ambicióznu klimatickú politiku a humánnu migračnú politiku.”

Po švédskom predsedníctve prevezme predsedníctvo EÚ Španielsko v druhej polovici roka 2023 a vytvorí tak ďalšie predsednícke trio s Belgickom a Maďarskom.

Infografika – fakty o Švédsku. Zdroj: https://www.europarl.europa.eu

Viac informácií:

Zdroj: https://www.europarl.europa.eu; zverejnené: 11. 1. 2023, autor: rpa