Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Švajčiarski výskumníci by mali mať možnosť uchádzať sa o granty Európskej rady pre výskum v roku 2024

Tlačová konferencia po rozhodnutí Švajčiarskej federálnej rady schváliť návrh mandátu na rokovanie s Európskou úniou 15. decembra 2023. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Najnovší krok v rokovaniach medzi Bruselom a Bernom otvára Švajčiarsku dvere, aby sa konečne začalo podieľať na časti programu Horizontu Európa. Stále však treba odstrániť politické prekážky

EÚ a Švajčiarsko dosiahli ďalší pokrok v rozhovoroch o ich vzťahu, čím sa otvorili dvere švajčiarskym akademikom, aby sa od roku 2024 uchádzali o granty Európskej rady pre výskum (ERC).

Švajčiarska vládnuca federálna rada podpísala 15. decembra 2023 návrh mandátu na rokovanie s EÚ, čím otvorila cestu formálnym rokovaniam, ktoré sa začnú v roku 2024. To nasledovalo po 18 mesiacoch prieskumných rozhovorov o všetkom od bezpečnosti potravín po finančné trhy.

Bol to očakávaný krok, ale menej očakávané bolo oznámenie Komisie, ktoré potvrdilo, že po začatí formálnych rozhovorov sa budú môcť švajčiarski výskumníci uchádzať o výzvy ERC na rok 2024, a to ešte predtým, ako bude odsúhlasené pridruženie k Horizontu Európa.

„To sme nečakali,“ uviedol Xavier Pilloud, vedúci kancelárie Netzwerk Future, zoskupenia švajčiarskych univerzít, sponzorov výskumu a poslancov. Ďalej dodal: „Je to veľmi dobrá správa.“

Švajčiarsko je už dlho spojené s rámcovými programami EÚ pre výskum a inovácie, ale bolo vyradené z programu Horizont Európa po tom, čo Švajčiarsko v roku 2021 odišlo z rokovaní o pretvorení vzťahu krajiny s EÚ.

Odvtedy však technické rozhovory pokračovali v pozadí a teraz obe strany postupujú vpred, aby konečne znovu začali formálne rozhovory, ktoré budú zahŕňať rokovania o pridružení k Horizontu Európa.

Keď sa tieto rozhovory začnú – pravdepodobne niekedy na jar – EÚ podľa Komisie uzákoní „prechodné opatrenia“, aby umožnila švajčiarskym akademikom v roku 2024 žiadať o granty ERC, a to ešte predtým, ako sa dohodne pridruženie. Prvou výzvou ERC, ktorá bude oprávnená, by mali byť Advanced Grants na rok 2024, ktoré sa majú otvoriť 29. mája 2024.

Ide o rýchlejšiu časovú os, ako niektorí vo Švajčiarsku predpokladali, pretože existovali obavy, že pred podaním akýchkoľvek žiadostí bude musieť byť pridruženie úplne odsúhlasené.

„Táto správa je obrovskou úľavou pre celú švajčiarsku akademickú komunitu,“ uviedla Luciana Vaccaro, prezidentka švajčiarskych univerzít zastrešujúcich organizáciu.

„Prechodné opatrenia nám umožnia opäť začať prijímať žiadosti od výskumníkov so sídlom vo Švajčiarsku od výziev v rámci pracovného programu ERC 2024,“ uviedla vo vyhlásení prezidentka ERC Maria Leptin.

Obe strany teraz tvrdia, že chcú ukončiť rokovania o širšom vzťahu medzi Bruselom a Bernom v roku 2024.

Vítaný krok vpred

Ale ešte to nie je hotová vec. Aby Komisia skutočne postúpila k formálnym rozhovorom, musí získať mandát na rokovanie od Európskej rady a Švajčiarska federálna rada sa musí najskôr poradiť s kantónmi a zákonodarcami.

„Srdečne vítame tento krok vpred, ale máme pred sebou ešte dlhú cestu,“ uviedol Yves Flückiger, rektor Ženevskej univerzity.

„Formálne rokovania o úplnom pridružení Švajčiarska k výskumným, inovačným a vzdelávacím programom EÚ sa môžu začať až po prijatí mandátov Švajčiarska a EÚ na globálne rokovania, pravdepodobne nie skôr ako v marci 2024,“ dodal.

A čo viac, prechodné opatrenia, ktoré umožňujú výskumníkom prihlásiť sa pred odsúhlasením pridruženia k Horizontu, sa budú vzťahovať len na výzvy ERC na rok 2024. Pre zvyšok Horizontu Európa budú platiť prechodné opatrenia pre výzvy na rok 2025.

Je to pravdepodobne preto, že je oveľa jednoduchšie umožniť švajčiarskym výskumníkom, aby sa uchádzali o niekoľko výziev ERC v roku 2024, ako otvárať celý Horizont Európa, keď sa rozhovory začnú, uviedol Pilloud.

A samozrejme, pridruženie k Horizontu bude musieť byť odsúhlasené skôr, ako švajčiarski žiadatelia do ERC alebo akejkoľvek inej časti programu skutočne dostanú nejaké peniaze.

Obe strany sa budú chcieť vyhnúť opakovaniu toho, čo sa stalo v Spojenom kráľovstve, kde sa akademici mohli prihlásiť do programov Horizont Európa, ale nemohli dostať žiadne peniaze, pretože asociácia nebola podpísaná.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 3. 1. 2024, autor: rpa