Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Švajčiarski vedci vytvorili nový rekord vo výpočte hodnoty pí

Celkovú hodnotu čísla pí nebudeme poznať nikdy. Ide o iracionálne číslo a pre potreby základnej matematiky stačí pamätať si, že ide o hodnotu približne 3,14. Číslo pí za desatinnou čiarkou ale stále pokračuje, a to až do nekonečna a bez opakovania. A vedci ho chcú stále poznať čo najpresnejšie. 

62,8 bilióna čísiel

Švajčiarski vedci oznámili, že sa im podarilo vypočítať hodnotu iracionálneho čísla pí až tak, že stanovili nový svetový rekord. Za pomoci superpočítača zistili Ludolfovo číslo tak, že obsahuje už 62,8-bilióna čísiel. Predchádzajúci rekord bol na úrovni 50-biliónov čísiel.

Výpočet trval 108 dní a deväť hodín, uviedla švajčiarska Univerzita aplikovaných vied Graubünden vo vyhlásení. Podľa portálu Science Alert, odvolávajúc na univerzitné centrum pre dátovú analýzu, vizualizáciu a simuláciu, výpočet bol dvakrát rýchlejší ako rekord, ktorý dosiahol pri výpočte Google v roku 2019 a 3,5-krát rýchlejší, ako doterajší rekord z roku 2020.

Čakajú na potvrdenie rekordu

Vedci čakajú na zápis do Guinessovej knihy rekordov, aby bol ich rekord potvrdený. Potom zverejnia celú hodnotu, zatiaľ uviedli iba posledných 10 čísiel: 7817924264.

Pí alebo Ludolfovo číslo predstavuje pomer obvodu kruhu k jeho priemeru, pričom za desatinnou čiarkou je nekonečný počet číslic.

Možno si myslíte, že výpočet nemá praktický zmysel, avšak švajčiarski vedci uviedli, že skúsenosti, ktoré získali pri výpočte pí, je možné použiť aj v iných oblastiach, ako je analýza RNA (Ribonukleová kyselina), simulácia dynamiky tekutín či textová analýza.

pi2

Zdroj: https://www.interez.sk; https://www.fhgr.ch, zverejnené: 31. 8. 2021, autor: rpa