Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Švajčiarske zníženie financovania vzdelávania, výskumu a inovácií vyvoláva poplach

Výskumník vo Švajčiarskom federálnom inštitúte pre vedy o vode a technológiách (Eawag) v Dübendorfe neďaleko Zürichu. Zdroj: https://www.swissinfo.ch

 

Keďže Švajčiarsko znižuje financovanie výskumu a inovácií, švajčiarski akademici a výskumníci sa obávajú, že „menej dostupných finančných zdrojov“ ovplyvní kvalitu výučby a výskumu.

Minulý mesiac švajčiarska vláda oznámila rozpočet na vzdelávanie, výskum a inovácie vo výške 29,2-miliardy CHF (32-miliárd USD) na roky 2025 – 2028.

Navrhované celkové výdavky vo výške 29,2 miliardy CHF sú o 1,3-miliardy CHF viac ako výdavky vo finančnom období 2021 – 2024, čo odráža nominálny rast o 1,6 %. Celkové výdavky, ako aj jednotlivé rozpočtové položky a výdavkové stropy boli po konzultácii upravené smerom nadol celkovo o 500-miliónov CHF, aby boli v súlade s rozhodnutiami Federálnej rady s cieľom zabezpečiť vyrovnaný rozpočet.

“Keď vezmeme do úvahy infláciu, bude pre dostupné zdroje ťažšie uspokojiť potreby, ktoré generuje nárast počtu účastníkov vo všetkých oblastiach vzdelávania,” uviedol minister školstva Guy Parmelin 8. marca 2024 o rozhodnutí znížiť rozpočet.

Rada ETH – zastrešujúca asociácia švajčiarskych univerzít – Švajčiarska národná vedecká nadácia a Švajčiarska akadémia vied 22. apríla 2024 vydali spoločné vyhlásenie v reakcii na rozhodnutie vlády.

“Existuje riziko, že sa zníži úroveň služieb a že niektoré projekty realizované v záujme švajčiarskeho hospodárstva a spoločnosti budú musieť byť pozastavené.”

 

Švajčiarsky federálny rozpočet na vzdelávanie, výskum a inovácie. Zdroj: https://www.swissinfo.ch

 

Prečítajte si vyhlásenie švajčiarskej vlády.

 

Prečítajte si spoločné vyhlásenie švajčiarskych akademikov a výskumníkov.

 

Švajčiarsko investuje do výskumu a vývoja viac ako 3 % HDP. Zdroj: https://www.swissinfo.ch

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.swissinfo.ch, zverejnené: 23.4.2024, autor: rup