Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Švajčiarske výdavky na výskum a vývoj klesnú o 16 % po vylúčení z programu Horizont Európa

Projekt realizovaný národným výskumným centrom Agroscope využíva drony na postrek viníc v kantóne Valais. Najväčší podiel národných prostriedkov bol v roku 2021 vyčlenený na výskum súvisiaci s poľnohospodárstvom. Zdroj: https://www.swissinfo.ch

Výdavky Švajčiarska na výskum sa v roku 2021 v porovnaní s rokom 2019 znížili o 16 % v dôsledku jeho vylúčenia z výskumného programu EÚ Horizont Európa.

Zatiaľ čo Švajčiarsko je dlhoročným účastníkom rámcových programov EÚ, Európska komisia mu neumožnila pripojiť sa k jeho najnovšej sedemročnej verzii pre širšie politické spory. Švajčiarska vláda tvrdí, že toto je hlavný dôvod poklesu výdavkov na výskum a vývoj.

Nové štatistiky ukazujú, že vylúčenie Švajčiarska z výskumnej schémy Horizont Európa má značný vplyv na celkovú úroveň financovania švajčiarskych vedeckých projektov.

Podľa Federálneho štatistického úradu (FSO) federálne úrady pridelili 2,2-miliardy CHF (2,3-miliardy USD) na výskumné a vývojové iniciatívy v roku 2021. To predstavuje pokles o 413-miliónov CHF alebo o 16 % menej v porovnaní s rokom 2019, posledným pozorovaným rokom. Toto prichádza po rokoch rastu švajčiarskeho financovania výskumu.

Štatút Švajčiarska ako nepridruženej tretej krajiny v programe Horizont Európa – najväčšom programe na financovanie výskumu a inovácií na svete v hodnote 100-miliárd EUR – mal silný vplyv na celkové financovanie výskumu a vývoja zo strany švajčiarskej vlády, uviedol FSO.

Ako ďalej uviedol štatistický úrad vo svojom vyhlásení 27. júna 2022: „Tento pokles federálnych výdavkov na výskum a vývoj v roku 2021 je spôsobený najmä zastavením platieb Európskej komisie za rámcový program pre výskum a inovácie.“

Švajčiarsko nie je členom Európskej únie. Bern a Brusel však zdieľajú dlhoročné a úspešné kooperatívne väzby v oblasti výskumu a inovácií. Po tom, čo Švajčiarsko pred rokom prerušilo rozhovory o riadení dlhodobých politických a ekonomických vzťahov s EÚ, Brusel znížil účasť Švajčiarska v programe Horizont Európa na nepridruženú tretiu krajinu, čím obmedzil prístup ku grantom a vedeckým projektom.

V rámci tohto nového štatútu má Švajčiarsko prechodný mechanizmus financovania, v rámci ktorého sa peniaze pôvodne vyčlenené na príspevok do výskumnej schémy EÚ teraz presúvajú priamo na účasť Švajčiarska na vedeckých projektoch.

Táto zmena však spôsobila „časové oneskorenie“ v rozdeľovaní finančných prostriedkov, pretože peniaze sa prideľujú švajčiarskym výskumníkom v priebehu ich projektov, uviedol FSO.

Finančná podpora výskumu federálnou vládou pozostáva z kombinácie národných a zahraničných príspevkov. Príspevky do zahraničia prudko klesli z 850-miliónov CHF v roku 2019 na 292-miliónov CHF v roku 2021. Zároveň národné príspevky na výskumné projekty vzrástli o 8 % z 1,5-miliardy CHF na 1,6-miliardy CHF. Stále to viedlo k celkovému poklesu kombinovaného financovania o 413-miliónov CHF.

Najväčší podiel národných prostriedkov – 149-miliónov CHF – bol vyčlenený na výskum súvisiaci s poľnohospodárstvom, uviedol FSO.

V júni 2022 švajčiarska vláda uviedla, že chce „zintenzívnenie“ prieskumných rozhovorov s EÚ zameraných na vyriešenie rozdielov týkajúcich sa budúcich bilaterálnych vzťahov. Švajčiarsko už predložilo súbor návrhov prepojenie pre EÚ. Spomedzi rôznych otázok chce vláda uprednostniť úplný prístup k výskumným programom EÚ, ako je Horizont Európa.

Viac informácií:

Decrease in Confederation research and development expenditure in 2021

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.swissinfo.ch, zverejnené: 29. 6. 2022, autor: rpa