Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Švajčiarske univerzity sa zapoja do európskych schém spolupráce

students at Geneva University
Štyri univerzity schválené EÚ sú Zürich, Bazilej, Lausanne a Ženeva. Zdroj: https://www.swissinfo.ch

Štyri švajčiarske univerzity dostali zelenú zapojiť sa do iniciatívy Európskej únie zameranej na zvýšenie konkurencieschopnosti európskeho vysokoškolského vzdelávania.

Dotknutými univerzitami sú Bazilej, Ženeva, Lausanne a Zürich, oznámila Európska komisia.

Švajčiarske univerzity boli pôvodne vylúčené z pilotných projektov v rokoch 2019 a 2020 z dôvodu absencie novej rámcovej dohody, ktorá by zahŕňala bilaterálne dohody s EÚ. Brusel však nechal na konci roka 2021 otvorené dvere tým, že umožnil univerzitám z tretích krajín zúčastniť sa na svojej iniciatíve vyššieho vzdelávania za predpokladu, že sú súčasťou bolonskej dohody o podpore mobility študentov, ako aj švajčiarske univerzity.

Iniciatíva má za cieľ podporiť vytváranie aliancií medzi európskymi univerzitami. V súčasnosti existuje 44 takýchto spoločných podnikov, ktoré zahŕňajú viac ako 280 inštitúcií vysokoškolského vzdelávania. Umožňujú mladým ľuďom študovať v rôznych krajinách bez administratívnych komplikácií.

Univerzita v Zürichu sa zapojí do aliancie „Una Europa“, ktorá združuje jedenásť univerzít vo výskume, najmä v oblasti dátovej vedy, umelej inteligencie, materiálového dizajnu a inžinierstva. „Una Europa“ je jednou z najväčších aliancií spolu s CIVIS2, ktorej členom je aj Univerzita v Lausanne, a EPICURE prepojenou s Univerzitou v Bazileji.

Aliancia „ICORE“, do ktorej je zapojená Ženevská univerzita, má za cieľ ponúknuť spoločný vzdelávací program a inovatívne riešenia výučby súvisiace s digitálnou transformáciou.

Zdroj: https://www.swissinfo.ch, zverejnené: 16. 8. 2022, autor: rpa