Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Štúdia zistila dlhotrvajúcu zápalovú imunitnú odpoveď po miernej infekcii COVID-19

Výskum COVID-19 vo Švédsku a Nemecku. Zdroj: https://www.nature.com

Nová štúdia Karolinska Institutet, Helmholtzovho centra v Mníchove a Technickej univerzity v Mníchove preukázala, že makrofágy (bunky) imunitného systému vykazujú zmenenú zápalovú a metabolickú expresiu niekoľko mesiacov po miernom COVID-19.

Ako uviedol Craig Wheelock z oddelenia lekárskej biochémie a biofyziky na Karolínska institutet bo Švédsku: „Môžeme ukázať, že makrofágy od ľudí s miernym COVID-19 vykazujú zmenenú zápalovú a metabolickú expresiu tri až päť mesiacov po infekcii. Aj keď väčšina týchto ľudí nemala žiadne pretrvávajúce symptómy, ich imunitný systém bol citlivejší ako u ich zdravých náprotivkov.“

Dlhodobé symptómy sú po ťažkej infekcii COVID-19 relatívne časté, ale môžu postihnúť aj ľudí, ktorí mali mierne ochorenie. Výskumníci tvrdia, že na pochopenie dlhodobých imunitných aberácií u pacientov, ktorí sa zotavili z infekcie, je potrebný ďalší výskum.

Analyzovali vzorky krvi od 68 ľudí, ktorí mali miernu infekciu COVID-19 a kontrolnej skupiny 36 ľudí, ktorí nemali COVID-19, pričom izolovali a sekvenovali makrofágy na meranie aktívnych génov. Vedci tiež merali signálne molekuly eikozanoidov, ktoré sú základným znakom zápalu.

Ako dodal na záver Wheelock: „Nie je prekvapujúce nájsť veľké množstvo molekúl eikosanoidov u ľudí s COVID-19, pretože choroba spôsobuje zápal, ale bolo prekvapujúce, že sa ešte niekoľko mesiacov po infekcii vyrábali vo veľkých množstvách.“

Výsledky štúdie boli publikované v odbornom časopise Mucosal Immunology.

Viac informácií:

Mild COVID-19 imprints a long-term inflammatory eicosanoid- and chemokine memory in monocyte-derived macrophages

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.nature.com, zverejnené: 17. 3. 2022, autor: rpa