Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Štúdia Univerzity v Tartu poskytuje prehľad o situácii v súvislosti s koronavírusom

Výskum COVID-19 na Univerzite v Tartu. https://ut.ee

Nová etapa v štúdii prevalencie koronavírusu sa začala 9. marca 2022. Štúdia vedená Univerzitou v Tartu v Estónsku poskytuje prehľad o prevalencii koronavírusu a jeho protilátok v dospelej populácii.

Od poslednej fázy štúdie v januári 2022 uplynul viac ako mesiac. Počas tohto obdobia sa kmeň koronavírusu Omicron masívne rozšíril a počet pacientov, ktorí potrebujú hospitalizáciu, sa zvýšil. Medzitým sa zmenila aj národná testovacia stratégia, a preto podľa vedúcej štúdie, profesorky rodinného lekárstva na Univerzite v Tartu Ruth Kalda, v súčasnosti neexistuje jasný obraz o prevalencii infekcie. Ako vysvetlila Kalda: „Nová etapa štúdie nám umožňuje objektívne posúdiť skutočnú prevalenciu infekcie. Hoci počet zaočkovanosti bol za posledný mesiac nízky, masívne šírenie vírusu rozhodne malo vplyv na prevalenciu protilátok. Tieto základné znalosti sú užitočné pre zvládnutie vírusovej situácie v budúcnosti.“

Účasť na štúdii

Do 21. marca 2022 je pozvaných na účasť v prieskume približne 2 500 dospelých náhodne vybraných. Výskumná spoločnosť Kantar Emor uskutočňuje telefonické rozhovory s účastníkmi. Po pohovore dostanú účastníci webový odkaz na registráciu na testovanie alebo zavolajú z call centra Medicum a Synlab, aby si dohodli stretnutie na testovaní na vhodnom testovacom mieste.

V mieste testovania sa odoberie vzorka z nosohltanu a odber žilovej krvi na zistenie hladiny antivírusových protilátok. Procedúra trvá asi 10 minút. Zdravotne postihnutí alebo starší ľudia a iní ľudia so zníženou pohyblivosťou môžu požiadať tím, aby ich otestoval doma.

Účastníci sú informovaní o výsledkoch testu do troch dní. Výsledky sa zapisujú na portál pre pacienta. Osoby, ktoré dostanú pozitívny výsledok testu, budú kontaktované výskumným tímom počas dvoch až štyroch týždňov, aby sledovali progresiu ochorenia.

Štúdiu vykonáva široká výskumná skupina Univerzity v Tartu v spolupráci so spoločnosťami Synlab Eesti, Medicum a Kantar Emor. Ďalšie informácie o detekcii protilátok proti Covid-19 nájdete na webovej stránke testovania koronavírusu. Ďalšie informácie o štúdii prevalencie koronavírusu nájdete na webovej stránke Univerzity v Tartu.

Zdroj: https://ut.ee, zverejnené: 15. 3. 2022, autor: rpa