Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

STU pripravuje projekt Science-enterTainment-yoU!, zabaví vedou

Projekt Science-enterTainment-yoU! Zdroj: https://www.stuba.sk

Slovenská technická univerzita v Bratislave pripravuje projekt popularizácie vedy a techniky „Science-enterTainment-yoU!“. Pôjde o sprievodné podujatie prestížneho medzinárodného festivalu STARMUS, ktoré bude na Slovensku v máji budúceho roku za účasti svetových osobností vedy a umenia.  

Podujatie „Science-enterTainment-yoU!“ usporiada STU v máji 2024 v priestoroch všetkých univerzitných kampusov STU. Program bude priamo nadväzovať na festival STARMUS, ktorého siedmy ročník zavíta na Slovensko.

Ako uviedla koordinátorka projektu Katarína Gajdošová: „Návštevníci „Science-enterTainment-yoU!“ budú mať príležitosť populárno-náučnou formou spoznať vedecké a technologické novinky z oblasti dizajnu, biotechnológií, robotiky, modelovania stavieb, automobilového priemyslu, mechatroniky a vesmíru na fakultách STU, ktoré otvoria svoje brány.“

Ako dodal prorektor STU Maximilián Strémy: „Chceme pritiahnuť a prezentovať sa tým, čo nám ide najlepšie – vedou, umením a inováciami. Máme veľa atraktívnych aktivít, šikovných študentov, výskumníkov, umelcov, absolventov, to všetko spolu so zaujímavými návštevami vedcov z iných popredných európskych univerzít, workshopmi, prednáškami a možnosťou vidieť a počuť pozvaných nobelistov priamo u nás, bude príťažlivý kokteil vedy a techniky. Už teraz sa tešíme.“

STU ako najväčšia technická univerzita na Slovensku pripravuje podujatie „Science-enterTainment-yoU!“ v spolupráci so spoločnosťou ESET, ktorá prinesie na Slovensko prestížny medzinárodný festival STARMUS prepájajúci najväčšie svetové osobnosti vedy a umenia, aby spoločne hľadali riešenia súčasných spoločenských výziev.

Siedmy ročník festivalu STARMUS privedie na Slovensko desiatky laureátov Nobelovej ceny, astronautov programu Apollo či slávnych hudobníkov. Zameria sa na hľadanie odpovedí na výzvy, ktoré najviac ohrozujú budúcnosť Zeme. Festival ponúkne nielen prednášky a panelové diskusie svetových vedcov, astronautov či technológov vrátane viacerých laureátov Nobelovej ceny, ale aj koncertov a vystúpení svetových umelcov. 

Ako uviedol zakladajúci riaditeľ festivalu Garik Israelian: „Cieľom festivalu je inšpirovať mladú generáciu a vzbudiť v nej nadšenie pre vedu a umenie. Po viac ako desiatich rokoch zameraných na vesmír obracia STARMUS svoj pohľad od hviezd k budúcnosti našej planéty a sme nadšení, že siedmy ročník sa uskutoční v takom úžasnom hlavnom meste, akým je Bratislava.“      

V týždňovom programe sa účastníkom festivalu prihovoria známe osobnosti, medzi nimi napríklad astrofyzik a gitarista britskej rockovej skupiny Queen sir Brian May, americký popularizátor vedy a moderátor známeho programu Bill Nye The Science Guy, expertka na primáty a etnologička Jane Goodall, ale aj americký astrofyzik a nositeľ Nobelovej ceny za fyziku Kip Thorne. Festival bude 12. až 17. mája 2024.

Zdroj: https://www.stuba.sk, zverejnené: 15. 5. 2023, autor: rpa