Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Šťastný Deň Európy 2023

Deň Európy. Zdroj: https://ec.europa.eu

Každý rok 9. mája oslavujeme Deň Európy, ktorý pripomína podpísanie „Schumanovej deklarácie“ 9. mája 1950. Deklarácia bola ambicióznym plánom na zabezpečenie dlhodobého mieru v povojnovej Európe, ktorý sa považuje za začiatok toho, čo je teraz Európska únia. Dôležitosť úsilia o mier v Európe je o to evidentnejšia, že zdôrazňujeme našu jednotu a solidaritu s Ukrajinou.

Ak ste v Luxemburgu, pozývame vás aj na účasť na podujatí Deň Európy na Place de l’Europe, ktorého sa Eurostat zúčastňuje so stánkom zdieľaným s kolegami z EZVO. Navštíviť ich môžete od 12:00 do 18:00. Tento stánok je súčasťou európskej dediny, ktorú vytvorilo zastúpenie Komisie spolu s národnými orgánmi, veľvyslanectvami členských štátov, inštitúciami EÚ so sídlom v Luxemburgu a občianskou spoločnosťou.

Dnes, 9. mája, bude Európsky súdny dvor otvorený pre verejnosť, rovnako ako Európsky parlament v Štrasburgu v sobotu 13. mája.

Ak chcete získať prehľad o všetkých podujatiach, ktoré sa dejú v celej EÚ, navštívte webovú stránku Dňa Európy, ktorá zahŕňa aktivity organizované v inštitúciách EÚ a v krajinách EÚ a oslavujú európskeho ducha.

EÚ dnes tiež odštartuje Európsky rok zručností (EYS) festivalom, ktorý sa prepojí s mnohými ďalšími aktivitami, ktoré stavia zručnosti do centra pozornosti v rôznych častiach Európy. Na vyhradenej webovej stránke EYS možno nájsť viac informácií o Európskom roku zručností, ako aj ďalšie podrobnosti o miestnych aktivitách v celej Európe.

EÚ v číslach. Zdroj: https://ec.europa.eu

Viac informácií:

Europe Day Festival

Europe Day 2023

Text Shumanovej deklarácie

Deň Európy 2023 v Bratislave

Deň Európy 2023 v Žiline

Zdroj: https://ec.europa.eu, zverejnené: 9. 5. 2023, autor: rpa