Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Startup HAYA Therapeutics získal financovanie 18-miliónov CHF

symbolic picture heart

Švajčiarska spoločnosť HAYA Therapeutics, založená a vedená tímom odborníkov v oblasti biológie lncRNA a fibrotických chorôb, vyvíja presné lieky zamerané na dlhé a nekódujúce RNA (lncRNA) špecifické pre tkanivá a bunky. Startup vyzbieral 18-miliónov CHF v počiatočnom kole financovania pod vedením Broadview Ventures.

Investícia do spoločnosti HAYA Therapeutics prilákalo popri spoločnosti Broadview Ventures ďalších investorov vrátane spoločností Apollo Health Ventures, BERNINA BioInvest, 4See Ventures, Schroder Adveq a Viva BioInnovator. Startup použije finančné prostriedky z financovania na pokrok v objavovaní a vývoji inovatívnych orgánov a buniek selektívnych terapeutík zameraných na lncRNA na liečbu a potenciálne zvrátenie fibrózy a iných závažných zdravotných stavov súvisiacich so starnutím.

HAYA Therapeutics je spoločnosť zameraná na precíznu terapiu, ktorá objavuje a vyvíja inovatívne genomové lieky na liečbu tkanív a buniek selektívne pre fibrotické choroby a ďalšie vážne zdravotné stavy spojené so starnutím vrátane rakoviny. Jeho patentovaný engine DiscoverHAYA pre objavovanie liekov umožňuje generovať lncRNA zameraný na antifibrotiká pre mnoho tkanív, vrátane pľúc, obličiek, pečene a mikroprostredia nádoru.

Vedúci kandidát proti srdcovému zlyhaniu

Hlavným kandidátom na vývoj HAYA (HTX-001) je modifikovaný antisense oligonukleotid (ASO) zameraný na lncRNA Wisper, srdcový myofibroblast obohatený stimulátorom fibrózy. Predklinické hodnotenie preukázalo schopnosť HTX-001 zastaviť a potenciálne zvrátiť fibrotické procesy, ktoré sú základom srdcového zlyhania. HAYA sa pripravuje na začatie klinických štúdií so svojím kandidátom zameraným na Wisper v prípade neobštrukčnej hypertrofickej kardiomyopatie, indikácie na ojedinelé ochorenia s obmedzenými možnosťami liečby. Spoločnosť zabezpečila exkluzívnu licenciu od Centre Hospitalier Universitaire Vaudois (CHUV) na majetok Wisper.

Ako uviedol Samir Ounzain, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti HAYA Therapeutics: „HAYA bola založená s cieľom zaoberať sa hlavnou záťažou fibrotických chorôb a za posledných niekoľko rokov urobila obrovský pokrok v dešifrovaní rolí lncRNA, novej triedy regulačných molekúl odvodených z ‘temnej hmoty’ ľudského genómu. S podporou nášho syndikátu investorov na svetovej úrovni a tohto kola počiatočného financovania sme nadšení, že môžeme urýchliť naše vývojové úsilie a tešíme sa, až prinesieme toto nové riešenie pacientom trpiacim fibrózou a inými chronickými chorobami súvisiacimi s vekom.“

Noví členovia rady

V súlade s finančným kolom HAYA oznámila, že Robert Williamson sa stane členom spoločnosti ako výkonný predseda predstavenstva. Ďalej sa do predstavenstva spoločnosti HAYA pripoja Jens Eckstein, výkonný partner spoločnosti Apollo Health Ventures a Benjamin Kreitman zo spoločnosti Broadview Ventures. Členmi predstavenstva sú aj Ounzain a Daniel Blessing, spoluzakladateľ a hlavný technologický riaditeľ spoločnosti HAYA Therapeutics.

Zdroj: https://www.startupticker.ch, zverejnené: 1. 6. 2021, autor: rpa