Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Startup Days 2021 vo Švajčiarsku

startup days session

Startup Days, ktoré sa konali 22.-23. júna 2021 vo švajčiarskom Berne, boli premiérovým post-covid podujatím, ktoré spojilo viac ako 700 hráčov zo švajčiarskeho startupového ekosystému – 600 z nich sa zúčastnilo fyzicky. Vďaka bohatému programu, ktorý ponúkol okolo 60 relácií so 155 rečníkmi, usporiadal jedinečný formát udalostí aj každoročné súťaže startupov; Ceny si odnieslo šesť startupov.

Tohtoročné Startup Days, ktoré sa konali po prvýkrát pod vedením spoločnosti LINDEN Live Learning Labs AG, sa uskutočnili v novom jedinečnom formáte. Na mieste konania sa zúčastnilo 600 návštevníkov s pozoruhodne vysoký počet účastníčok. Okrem toho sa virtuálne zúčastnilo okolo 80 hostí. Podujatie bez hlavného pódia ponúklo účastníkom možnosť preskúmať, dozvedieť sa a získať poznatky o trendových témach diskutovaných prostredníctvom 57 stretnutí s viac ako 155 rečníkmi.

Diskusie boli rozdelené do troch hlavných tém: Učenie, aby si účastníci obohatili vedomosti o problémoch, ako sú kybernetické útoky, stratégia oceňovania a odchodov alebo založenie podniku. Škálovacie relácie priniesli poslucháčom vstup do znalostí odbornosti v oblasti rozširovania, internacionalizácie a rozširovania ekosystému. Napokon rozhovory o inšpirácii ponúkli pohľad na témy vrátane 5G technológií, cirkulárnej ekonomiky, dopadu Covid-19 na startupy a oveľa viac. Účastníci budú mať prístup k diskusiám do konca augusta 2021.

Paralelne s rokovaniami sa konalo 400 stretnutí 1: 1, ktoré umožnili dialóg medzi účastníkmi a rozsiahle príležitosti na vytváranie sietí. Na webových stránkach bolo zverejnených niekoľko videí a obrázkov, ktoré majú utvárať dojem ducha udalosti.

Prísne opatrenia Covid-19

Táto udalosť bola úspešná aj vďaka dôsledným opatreniam Covid-19, ktoré boli zavedené. Trojstupňový postup, ktorý zahŕňal zasielanie informácií vopred, autotest s QR kódom na zaznamenanie výsledku testu a úplné kontroly negatívnych výsledkov testu pri vstupe a testovanie na mieste – znamenalo, že nikto nemusel byť „otočený“. Na mieste bolo vykonaných takmer 200 testov – všetky boli negatívne, “uviedla Alexandra Leemann, vedúca projektového riadenia v spoločnosti Linden.

Záverom úvodných súťaží je šesť víťazov

Ako každý rok, aj v rámci Startup Days sa konala súťaž v nadhadzovaní, ktorá umožnila 50 startupom v piatich vertikáloch (autonómnym systémom, fintech, udržateľným technológiám, zdravotným technológiám a službám), predstaviť ich riešenia publiku. Verejným hlasovaním si diváci počas záverečných súťaží vybrali najlepšie startupy pre každú vertikálu. Ceny vyhrali nasledujúce startupy.

Autonómne systémy

Spoločnosť Isochronic AG vyvinula priemyselného robota založeného na novej patentovanej kinematickej technológii, ktorá umožňuje súbežnú prepravu dielov iba s použitím jediného robota. Táto nová generácia priemyselných robotov je navrhnutá pre akcelerované aplikácie Pick & Place so zníženou podlahovou plochou a architektúrou, ktorá ponúka oveľa väčšiu pracovnú plochu.

Healthtech

Spoločnosť anavo vyvinula pastu s nanočasticami, ktorá znižuje komplikácie hojenia rán a poskytuje rýchle hojenie. Produkt je založený na špičkovej nanotechnológii, ktorá zvyšuje samoliečebnú kapacitu tela a udržuje bakteriálne infekcie pod kontrolou.

Udržateľné technológie

V súťaži vyhrali startupy ako Impossible Materials, tak aj Swistor. Spoločnosť Impossible Materials vyvíja rastlinné roztoky celulózových pigmentov pre širokú škálu priemyselných odvetví. Spoločnosť Swistor na druhej strane vyvíja ekologické batérie, ktoré sa vyznačujú rýchlym nabíjaním (10 až 100-krát rýchlejšie ako tradičné batérie), predĺženou životnosťou a širokým rozsahom prevádzkových teplôt bez bezpečnostných problémov.

Fintech

Kaspar& – Počnúc investovaním, tento startup ponúka komukoľvek prístup k profesionálnym finančným službám za paušálny cenový model.

Služby

IDUN Technologies – vyvíja mäkké a suché vodivé elektródy s patentovanou povrchovou štruktúrou pre monitorovanie biopotenciálu (EKG, EEG, EMG) bez elektrolytického gélu alebo lepidla.

Zdroj: https://www.startupticker.ch, zverejnené: 28. 6. 2021, autor: rpa