Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Správna rada EIT argumentuje pre ďalšiu existenciu v 10. rámcovom programe

Ústredie EIT v Budapešti. Zdroj: https://sciencebusiness.net

 

Správna rada Európskeho inovačného a technologického inštitútu (EIT) prisľúbila, že zníži administratívnu záťaž spojenú s účasťou na jeho činnostiach, keďže sa snaží pokračovať vo financovaní v rámci 10. rámcového programu, ktorý sa má začať v roku 2028.

Vo svojej vízii pre konkurencieschopnú Európu, zverejnenej 26. februára 2025, rada EIT uvádza, že agentúra by mala mať možnosť „pokračovať vo svojej hlavnej misii budovania tematických ekosystémov určených na riešenie globálnych výziev“ v 10. rámcovom programe.

Podľa Stefana Dobreva, predsedu správnej rady EIT, je EIT potrebný viac ako kedykoľvek predtým, keď Európska komisia zaradila inovácie do centra svojho programu konkurencieschopnosti.

„EIT by sa mal venovať získavaniu najsľubnejších európskych nápadov, nasmerovaniu udržateľných inovácií a start-upov k niektorým z najnaliehavejších výziev Európy a pestovaniu zručností potrebných pre budúcnosť Európy,“ uviedol vo vyhlásení.

Táto robustná obrana nasleduje po minuloročných výzvach dánskej a lotyšskej vlády, aby sa financovanie EIT prerušilo v 10. rámcovom programe a aby jeho činnosti boli absorbované programami s prekrývajúcimi sa kompetenciami, ako sú Európska rada pre inovácie (EIC) a Erasmus+.

Nedávno výbor Európskeho parlamentu pre priemysel, výskum a energetiku vyzval, aby sa ETI „reformoval a preorientoval“ pri plánovaní 10. rámcového programu. Poslanci Európskeho parlamentu síce uznali pozitívny príspevok EIT k preklenutiu medzier v oblasti zručností a priepasti v oblasti inovácií v rámci Európy, vyzvali však na väčšiu súčinnosť s ostatnými časťami rámcového programu a zníženie byrokracie.

„Pre mnohé zainteresované strany prevažujú finančné a iné náklady vrátane vysokej záťaže spojenej s účasťou v ZIS [znalostných a inovačných komunít EIT] nad výhodami relatívne nízkej finančnej podpory, ktorá je pre nich relevantná,“ uzatvára ich správa.

V snahe riešiť tieto obavy rada EIT navrhuje posilnenie synergií medzi výskumnými a inovačnými nástrojmi a rozvoj „spoločného rámca“ pre všetky ich činnosti, čím sa vytvorí kanál podpory v troch fázach výskumu a vývoja.

Prvá fáza by zahŕňala vytváranie nápadov a excelentný výskum prostredníctvom Európskej rady pre výskum, akcií Marie Skłodowskej-Curie, programu Erasmus+ a aliancií európskych univerzít.

Druhá etapa zhodnocovania znalostí, vytvárania nových podnikov a zručností by zahŕňala ETI a európske partnerstvá.

Záverečná fáza venovaná škálovaniu a rastu by zahŕňala Európsku radu pre inovácie a Skupinu Európskej investičnej banky.

„Na základe spätnej väzby od zainteresovaných strán si to bude vyžadovať dôležité zjednodušenie operácií pre EIT a ZIS, aby sa minimalizovala administratívna záťaž spojená s účasťou na jeho činnostiach a aby sa mohli výrazne posilniť zdieľané služby v rámci programov a medzi nimi,“ uviedla správna rada a sľubuje, že v tomto smere predloží konkrétne opatrenia.

 

Nové znalostné a inovačné spoločenstvá – KICs

Správna rada tiež podporuje zachovanie centrálnej organizácie EIT, ktorá má sídlo v Budapešti. Tvrdí, že EIT je efektívny a využíva len 2,5 % svojho rozpočtu na správu programu, pričom finančná nezávislosť prvých troch KICs „by nebola možná bez strategického vedenia správnej rady a jedinečného modelu vyvinutého a implementovaného EIT“.

Od KIC sa vyžaduje, aby prilákali súkromné ​​investície a stali sa finančne sebestačnými po 15 rokoch prevádzky, čo je medzník, ktorý EIT Digital, EIT Climate-KIC a EIT InnoEnergy prekonali v januári 2025.

Okrem desiateho KICs v oblasti inovácií založených na vode, na ktorých sa už pracuje, rada navrhuje päť oblastí, v ktorých by EIT mohol podporiť európsku konkurencieschopnosť prostredníctvom nových KICs. Sú to: bezpečnosť a odolnosť; AI a robotika; vesmír a kozmonautika; vidiecke inovácie; a biopriemysel.

Regionálny inovačný systém EIT, ktorý pomáha inovátorom v menej rozvinutých regiónoch Európy získať prístup k činnostiam EIT, medzitým by sa mal preorientovať a zmeniť jeho značku. Namiesto toho, aby sa zameriavala na zvýšenú účasť EIT, mala by podporovať start-upy v ranom štádiu a „nasmerovať ich rast“ k budúcej podpore zo strany Európskej rady pre inovácie, Európskeho investičného fondu a iných verejných a súkromných investorov.

Na záver rada navrhuje konsolidovať početné vzdelávacie a kvalifikačné programy EIT do jedného inovačného kampusu EIT.

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 4.3.2025; autor: rup