Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Správa o inováciách je „budíček“ pre Európu

Interaktívna mapa European Innovation Scoreboard 2024. Zdroj: https://sciencebusiness.net

 

Zainteresované strany požadujú viac financovania výskumu a inovácií na úrovni EÚ a na vnútroštátnej úrovni po tom, ako najnovšie údaje Európskej komisie ukázali, že výkonnosť Európy v oblasti inovácií rastie pomalšie ako v Číne a pretrvávajú vnútorné geografické rozdiely.

Inovačná excelentnosť sa naďalej geograficky sústreďuje v severnej a západnej Európe, zatiaľ čo celková výkonnosť južných a východných krajín v Európe, ktoré vstúpili do EÚ po roku 2004, je stále pod priemerom EÚ, podľa výročnej tabuľky European Innovation Scoreboard (EIS) zverejnenej 10. júla 2024.

Hodnotiaca tabuľka za rok 2024 ukazuje, že Európa „urobila v posledných rokoch významný pokrok vo výkonnosti inovácií,“ uviedla komisárka EÚ pre výskum Iliana Ivanova: „Medzi členskými štátmi však pretrváva priepasť v oblasti inovácií a EÚ má tiež potenciál zlepšiť svoje postavenie. V globálnych pretekoch inovácií musíme pokračovať v našom úsilí, najmä v úsilí o väčšie súkromné ​​investície do výskumu a inovácií,“ uviedla.

Manuel Heitor, profesor na univerzite v Lisabone a bývalý portugalský minister pre vedu, mal stručnejší výklad správy. “Toto je budíček pre Európu.”

Heitor, ktorý je predsedom skupiny odborníkov vybranej Komisiou, aby dohliadal na priebežné hodnotenie programu Horizont Európa, ktoré sa zohľadní pri plánovaní ďalšieho rámcového programu EÚ pre výskum a inovácie, 10.RP, požaduje portfólio stimulov pre výskum a inovácie zamerané na konkurencieschopnosť, konkurencieschopnosť priemyslu, spoločenské výzvy a silný výskumný a inovačný ekosystém.

Kurt Deketelaere, generálny tajomník Ligy európskych výskumných univerzít (LERU), uviedol, že jedným z hlavných záverov správy je, že EÚ potrebuje povzbudiť súkromný sektor, aby viac investoval do výskumu a vývoja. “Nie je žiadnym prekvapením, že severským krajinám sa darí skvele, keďže vidia veľké množstvo dostupných súkromných peňazí.” Výkonnosť severských krajín je tiež výsledkom priateľského regulačného prostredia, dodal Deketelaere.

 

Rebríček

V správe sa každej krajine priraďuje celkové skóre výkonnosti, ktoré sa kvantifikuje ako percento skóre EÚ od roku 2017. V tomto kole sa výkonnosť EÚ v porovnaní s rokom 2023 zvýšila o 0,5 percentuálneho bodu a od roku 2017 sa zvýšila o 10 %.

Švajčiarsko je hodnotené ako najinovatívnejšia európska krajina, zatiaľ čo Južná Kórea zostáva globálnym lídrom s výkonom 119,1 % v porovnaní s úrovňou EÚ v roku 2024.

Medzitým Čína teraz prekonala Japonsko: medzi rokmi 2017 a 2024 sa výkonnosť krajiny v oblasti inovácií zvýšila o 28,2 percentuálneho bodu, čím sa zmenšil rozdiel oproti EÚ, od ktorej ju teraz delí 5,8 percentuálneho bodu. Minuloročná výsledková tabuľka už zdôraznila rýchle zlepšenie výkonnosti Číny.

Robert-Jan Smits, prezident Eindhovenskej technickej univerzity a bývalý generálny riaditeľ výskumu a inovácií v Európskej komisii, tvrdí, že ročné zlepšenie o 0,5 % nebude stačiť na to, aby konkurovalo takej Číne a USA. „Členské štáty musia dať svoje peniaze tam, kam majú“, aby dosiahli cieľ minúť 3 % HDP na výskum a vývoj,“ uviedol Smits.

Podľa správy existuje niekoľko oblastí, v ktorých si EÚ vedie v porovnaní so svojimi globálnymi konkurentmi dobre, vrátane počtu nových absolventov doktorandského štúdia, medzinárodných vedeckých spoločných publikácií, výdavkov verejného sektora na výskum a vývoj a podielu MSP zavádzajúcich inovácie produktov.

Výkon bloku je však priemerný v mnohých iných oblastiach, vrátane výdavkov súkromného sektora na výskum a vývoj a verejno-súkromných spoločných publikácií, a zaostáva, pokiaľ ide o spoluprácu medzi inovatívnymi MSP, ako aj prihlášky ochranných známok.

 

Nemecko zaostáva

Mierne zvýšenie výkonnosti EÚ odráža rozdiely na národnej úrovni, pričom 15 členských štátov zvýšilo svoju výkonnosť a 11 utrpelo pokles, zatiaľ čo Chorvátsko zostalo stabilné.

Najvýraznejší pokles zaznamenalo Nemecko, o 3,3 percentuálneho bodu v porovnaní s rokom 2017, čiastočne spôsobené výrazným poklesom počtu MSP uvádzajúcich na trh nové produkty. Najväčší nárast zaznamenala Litva, ktorá získala 3,7 percentuálneho bodu.

EIS rozdeľuje krajiny do štyroch kategórií: nastupujúci inovátori (výkon pod 70 % priemeru EÚ), mierni inovátori (70 až 100 %), silní inovátori (100 až 125 %) a inovační lídri (nad 125 %). Najnovšie vydanie ukazuje, že Belgicko stráca svoj status lídra v oblasti inovácií, a to aj napriek prevažne stabilnému výkonu.

Jedinou ďalšou zmenou kategórie je Estónsko, ktoré sa stalo silným inovátorom, keď za posledných sedem rokov pridalo pôsobivých 26,8 percentuálnych bodov, čo je druhé miesto za Cyprom, ktorého skóre sa zvýšilo o 39 percentuálnych bodov. Obe krajiny tak v roku 2017 vzrástli z 15. a 19. miesta na 10. a 11. miesto.

Dánsko však zostáva najinovatívnejšou krajinou EÚ, za ktorou nasleduje Švédsko. Celkovo možno konštatovať, že EÚ naďalej zaznamenáva veľký rozdiel medzi krajinami s najlepšími a najhoršími výsledkami, pričom za posledných sedem rokov došlo len k miernemu približovaniu. Napríklad traja najvýkonnejší (Bulharsko, Lotyšsko, Rumunsko) zostali stabilní, zatiaľ čo ďalší traja nastupujúci inovátori (Chorvátsko, Poľsko, Slovensko) napredovali.

 

Premyslite si program Widening

Podľa Smitsa si úspech Estónska a Cypru môže vyžiadať predefinovanie programu Widening, čo je samostatný tok financovania v programe Horizont Európa, ktorého cieľom je pomôcť chudobnejším členským štátom zlepšiť ich úspech v súťažiach o financovanie EÚ. Mnohí sú proti programu a navrhujú, aby členské štáty použili iné finančné zdroje na zlepšenie rámcových podmienok pre výskumníkov a inovátorov.

„Charita začína doma, čo znamená, že krajiny, ktoré investujú do svojho vlastného národného systému vedy a inovácií, patria k tým najlepším v hodnotiacej tabuľke, zatiaľ čo tie, ktoré tieto investície neuprednostňujú, sú na konci zoznamu,“ uviedol Smits.

Budúcnosť iniciatívy Widening je predmetom mnohých diskusií a Smits tvrdí, že odstránenie priepasti v oblasti inovácií by nemalo byť úlohou nástupníckeho programu Horizont Európa. „Naliehavo potrebné budovanie kapacít v krajinách s nízkou výkonnosťou by sa malo uskutočniť prostredníctvom kohéznych fondov,“ uviedol.

Deketelaere pozitívne hodnotí stabilný pokrok, ktorý sa odráža v hodnotiacej tabuľke, ale tvrdí, že pretrvávajúca priepasť v oblasti inovácií je „znepokojujúca“ a je potrebná ambicióznejšia a cielenejšia politika.

„Ako sa uvádza v správe Letta, kľúčom pre EÚ je zlepšiť regulačné prostredie pre investície do inovácií v Európe a odstrániť rozdiely a prekážky v rámci členských štátov,“ dodal.

Európska komisia vydáva ročný EIS od roku 2001, v ktorom porovnáva inovačnú výkonnosť na základe 32 ukazovateľov pokrývajúcich hospodárstvo, podnikanie, inovačné profily, rámec riadenia a politiky, klimatické zmeny a demografiu. Vydanie na rok 2024 zahŕňa všetky členské štáty EÚ, 12 susedných európskych krajín a 11 globálnych konkurentov.

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 11.7.2024; autor: rup