Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Slovenský startup Powerful Medical získal investíciu 6,2-milióna EUR. Chystá sa na expanziu

Náhľad aplikácie. Zdroj: Powerful Medical

Umelá inteligencia, ktorá pomáha zdravotníkom včas diagnostikovať závažné kardiovaskulárne ochorenia, získava miliónovú podporu od investorov. Startup Powerful Medical založili v roku 2017 bratia Hermanovci, teraz mieri na trhy viacerých európskych krajín.

Investíciu vo výške 6,2-milióna EUR pre startup Powerful Medical, ktorý využíva umelú inteligenciu na zefektívnenie liečby kardiovaskulárnych chorôb, podporili Crowdberry, Bpd partners, Venture To Future Fund (VFF), ako aj viacerí anjelskí investori zo slovenského startupového prostredia.

Ako uviedol Robert Vass, jeden z anjelských investorov a prezident organizácie Globsec: „Investovanie do slovenských perspektívnych firiem považujem za veľmi dôležité, pretože verím, že inovačný potenciál svetovej úrovne na Slovensku máme. Preto je kľúčové podporiť práve spoločnosti ako Powerful Medical, ktoré prinášajú revolučné riešenia v kritických oblastiach, akou zdravotníctvo nepochybne je.“

Startup pod vedením Martina Hermana, ktorý bol členom rebríčka Forbes 30 pod 30 2021, sa tieto prostriedky chystá využiť hlavne na expanziu do Veľkej Británie, Nemecka, Rakúska a Švajčiarska.

Európsky certifikované

Nedávno sa deep-techu podarilo získať európsku certifikáciu pre mobilnú aplikáciu pre zdravotníkov, PMcardio – klinického asistenta na báze umelej inteligencie, ktorý umožňuje zdravotníckym pracovníkom interpretovať elektrokardiogramy (EKG) s presnosťou špičkového kardiológa.

Produkt integruje technológiu „AI“ (umelú inteligenciu) do mobilnej aplikácie, kompatibilnej s akýmkoľvek smartfónom, čím má potenciál výrazne prispieť k vyššej dostupnosti kardiologickej starostlivosti, a to už na úrovni primárnej starostlivosti.

V krajinách EÚ práve prebieha Early Access Program, vďaka ktorému majú zdravotnícke zariadenia a personál príležitosť najnovšiu verziu aplikácie prednostne využívať.

Ako uviedol Martin Herman, CEO a spoluzakladateľ spoločnosti Powerful Medical: „Aplikácia PMcardio bude oficiálne uvedená na trh začiatkom roku 2023, no už teraz zaznamenávame veľký záujem o našu technológiu. Potvrdzuje to fakt, že pilotnú verziu našej digitálnej platformy využíva medzinárodne momentálne viac ako 12-tisíc zdravotníkov.“

Slovenský startup momentálne pracuje na ďalšom výskume, ktorý lekárom umožní predpovedať riziko úmrtia a posúdiť najefektívnejší liečebný postup pri pacientoch so zlyhávaním srdca. Tých so starnúcou populáciou pribúda čoraz viac.

Spolupráca s našimi poisťovňami

Ako dodal Robert Herman, hlavný lekár a spoluzakladateľ Powerful Medical: „Taktiež pracujeme na algoritmoch ktoré budú vedieť z EKG predpovedať riziko akútneho infarktu predčasne. Týmto spôsobom naša aplikácia prispeje k oveľa efektívnejšiemu manažmentu tohto častého ochorenia.“

Na Slovensku aktuálne spracovávajú výsledky z klinických štúdií so zdravotnými poisťovňami Dôvera a Union – a pracujú na následnom zaradení aplikácie PMcardio do zdravotníckeho systému na Slovensku.

Po získaní európskeho certifikátu MDR má Powerful Medical v pláne expandovať do USA, kde sa usilujú o získanie certifikácie od amerického úradu FDA. Posudzovanie sa práve uskutočňuje, pričom samotné udelenie certifikácie očakávajú v priebehu budúceho roka.

Zdroj: https://www.forbes.sk, https://www.powerfulmedical.com; zverejnené: 28.9.2022, autor: rpa