Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Slovenský startup Photoneo získal investíciu vo výške 21-miliónov dolárov

photoneo
Photoneo

Slovenský technologický startup Photoneo bol založený v roku 2013, venuje sa vývoju inteligentných automatizačných riešení so strojovým videním a umelou inteligenciou. Inovatívna firma získala ďalší kapitál na rozvoj, prostriedky v objeme 21-miliónov USD.

Za investíciou stojí skupina IPM Group v spolupráci s Across, Venture to Future Fund, Earlybird, AI Capital, Credo Ventures a ďalší investori, ktorí do spoločnosti vložili prostriedky už v predošlých investičných kolách.

Cieľom Photoneo je automatizovať monotónne a rizikové povolania a úlohy prostredníctvom robotov vybavených pokročilým 3D videním. Patentovaná technológia spoločnosti umožnila vývoj najpresnejšej priemyselnej 3D kamery s najväčším rozlíšením, ktorá dokáže snímať objekty v pohybe.

Riešenia zlepšujúce výkon, efektivitu a procesy našli uplatnenie v mnohých odvetviach, vrátane automobilového, logistického, e-commerce či zdravotného. Ako spoločnosť s niekoľkomiliónovou injekciou naloží?

Kapitál použije na zrýchlenie výroby vlastnej trojrozmernej senzorovej technológie. Zároveň bude rozvíjať plne robotizované riešenia pre fyzické vybavovanie a odosielanie objednávok e-shopov pod značkou BRIGHTPICK.

BRIGHTPICK je podľa slov spoločnosti prvý a jediný plne automatizovaný systém vybavovania objednávok pre e-commerce a online predajcov potravín. Dopyt po automatizácií prevádzok a skladov e-shopov sa podľa Photonea zvyšuje.

Má za tým stáť úbytok pracovnej sily, rastúce náklady, ako aj nároky kupujúcich.

Ako uviedol Ján Žižka, spoluzakladateľ a riaditeľ spoločnosti Photoneo: „Vidíme veľké medzery v oblasti vybavovania e-commerce objednávok. Kombináciou našich technológií (priemyselných 3D skenerov, autonómnych robotov a algoritmov umelej inteligencie) sme vytvorili svetový unikát – systém kompletnej automatizácie vychystávania objednávok e-shopov.”

Flexibilita a škálovateľnosť riešení od Photonea umožňuje podľa Žižku maximalizovať množstvo vybavených objednávok s minimálnym vynaloženým úsilím. V porovnaní s manuálnym vychystávaním objednávok môže zvýšiť efektivitu procesov 3 až 5-násobne.

Marián Boček z investičnej skupiny IPM Group hovorí, že veria vízii firmy a jej schopnosti posunúť logistický sektor vpred a transformovať automatizáciu e-commerce procesov. Investícia vo výške 21-miliónov USD je jednou z najväčších, aké startup firmy v Európe, podnikajúce v oblasti automatizácie, doteraz získali. 

Zdroj: https://www.techbyte.sk, zverejnené: 8. 12. 2021, autor: rpa