Technologickí šampióni z Widening krajín musia byť najskôr vychovaní v rámci ich miestnych ekosystémov.
Začiatkom apríla navštívil Slovensko prezident Európskej rady pre inovácie (EIC) Michiel Scheffer, kde sa so slovenskými inovátormi a kľúčovými partnermi z verejného sektora porozprával o ich skúsenostiach so schémami financovania EIC.
Rozhovor prirodzene smeroval k zvyčajným prekážkam – a ktoré EIC otvorene priznáva – ako je nedostatok vedomostí o poslaní a cieľoch rady a nevedomá zaujatosť pri hodnotení.
Podnikajú sa kroky na riešenie týchto problémov, vrátane zvyšovania povedomia o EIC prostredníctvom miestnych partnerstiev, rozširovania dostupnosti školení a zvyšovania kvality konzultantov, ktorí pomáhajú spoločnostiam orientovať sa v procese podávania projektových návrhov do EIC akcelerátora.
EIC by tiež mohlo ťažiť zo zvýšenia počtu hodnotiteľov z Widening krajín a školení hodnotiteľov v tom, ako sa vyhnúť zaujatosti.
Hoci sú takéto opatrenia vítaným zlepšením, nebudú postačujúce v krajinách, ktoré zápasia so štrukturálnymi výzvami, akým čelí Slovensko. Manuel Aleixo, vedúci Európskeho výskumného priestoru a inovácií na riaditeľstve pre výskum Komisie, nastolil na konferencii Science|Business v septembri 2023 relevantnú otázku: neexistujú žiadne spoločnosti vo Widening krajinách, ktoré by boli schopné alebo mali záujem pripojiť sa k akcelerátoru EIC?
Záznamy zo Slovenska a iných Widening krajín naznačujú, že v ich ekosystémoch je nedostatok cieľových spoločností EIC. Štrukturálne problémy Slovenska, najmä únik mozgov, kvalita univerzít v porovnaní so zahraničnými partnermi a nedostatok podnikateľských zručností znamenajú, že existuje málo kvalitných, inovatívnych a prelomových projektov.
Ďalšou štrukturálnou výzvou je neexistencia zdrojov v inkubačnej alebo pre-seed fáze založenia a rozvoja spoločnosti. Miestne ekosystémy sú nedostatočne rozvinuté a nevytvárajú dostatočné súkromné financovanie, pričom jedným z faktorov je nedostatok úspešných výstupov, čo znamená, že späť do nových projektov cirkuluje málo kapitálu.
Vysoko kvalitný mentoring
Kvalita a kvantita domácich inkubátorov a akcelerátorov je nedostatočná pre nedostatočnú podporu zo strany súkromných darcov, nedostatok kvalitného mentoringu a nedostatok dlhodobého alebo verejného financovania v tejto oblasti.
Ak chce EIC zvýšiť účasť spoločností z Widening krajín, je nevyhnutný praktický prístup. Tieto spoločnosti bude potrebné pestovať priamo v miestnych ekosystémoch.
Jedným z návrhov by bolo zriadiť miestne inkubátory s certifikáciou EIC v niekoľkých Widening krajinách. V spolupráci s miestnymi zainteresovanými stranami by tieto mohli pomôcť pri podpore konkrétnych spoločností/projektov pre následnú účasť v programe EIC, a tým zvýšiť inovačnú účinnosť EÚ ako celku.
Zriadenie miestneho inkubátora EIC by prinieslo aj ďalšie nepriame výhody pre ekosystém, ako napríklad zlepšenie prístupu ku kvalitnému know-how a európskym kontaktom pre investorov rizikového kapitálu. Okrem toho by miestna pobočka inkubátora EIC vo svojej podstate zvýšila informovanosť v rámci ekosystému, ktorá dnes vo Widening krajinách často chýba.
Zdá sa vám to ako významný podnik s neistými výsledkami? Možno. Vo Výskumnej a inovačnej autorite (VAIA) si uvedomujeme, že slovenská start-upová scéna je stále v ranom štádiu a zlepšenie situácie si bude vyžadovať sústavnú starostlivosť o celý ekosystém.
Umiestnenie niekoľkých „pobočiek“ inkubátora EIC do miestnych ekosystémov v krajinách Wideningu, podporovaných inými európskymi zdrojmi, by mohlo poskytnúť katalyzátor potrebný na rozvoj domácich ekosystémov a širšieho regiónu. Z dlhodobého hľadiska by to bolo prospešné pre celú EÚ prostredníctvom väčšieho počtu inovatívnych spoločností.
Jaroslav Bukovina je vedúcim výskumných a inovačných politík na Výskumnej a inovačnej autorite (VAIA).
Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 23.5.2024, autor: rup