Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Slovensko má schválenú operačnú dohodu k plánu obnovy

May be an image of 2 people and people standing
Podpis operačnej dohody k plánu obnovy

Slovensko je treťou krajinou v Európskej únii (EÚ), ktorá má vyrokovanú a schválenú operačnú dohodu k žiadostiam o platbu z plánu obnovy. Informoval o tom premiér SR Eduard Heger.

Ako skonštatoval premiér: „Slovensko dnes svojím podpisom urobilo zásadný krok, ktorý je podmienkou k predloženiu prvej žiadosti o platbu vo výške pol miliardy eur. Dodal, že dohoda je verejná a každý občan môže sledovať pokrok v plnení opatrení a ako si jednotlivé ministerstvá plnia svoje povinnosti.

Ocenenie si podľa neho zaslúžia tí, ktorí už mesiace pracujú na celom pláne obnovy a odolnosti Slovenska. Ako tlmočil premiér: „Podarilo sa nám vybudovať excelentný tím, ktorý nastavuje novú kultúru v štátnej správe. Rovnakú pochvalu počujem aj z európskej úrovne.

Dodal, že verí, že Slovensko sa podarí dostať do formy. Ako uzavrel premiér: „Cieľom je kvalitnejší život všetkých obyvateľov a lepšia pripravenosť na zelené a digitálne výzvy.

Návrh operačnej dohody medzi Slovenskom a Európskou komisiou (EK) schválil slovenský kabinet 14. 12. 2021. Táto dohoda je formálnym predpokladom predloženia prvej žiadosti o platbu na základe priebežného plnenia míľnikov a cieľov.

Medzi inými náležitosťami je v dohode aj presný rozpis, kedy plánuje Slovensko žiadať o platbu a v akej výške. Bude to vždy dvakrát ročne do roku 2025. V budúcom roku má ísť o dve žiadosti o platby, Slovensko plánuje pýtať zhruba 458-miliónov EUR v 2. kvartáli 2022, a potom 814,7-milióna EUR v poslednom štvrťroku 2022.

Viac informácií:

Plán obnovy

Zdroj: TASR; Plán obnovy, zverejnené: 15. 12. 2021, autor: rpa