Na Slovensku vzniká Národné kompetenčné centrum pre HPC (High performance computing), čo je skratka pre vysokovýkonnú výpočtovú techniku. Na jeho vytvorení pracuje Centrum spoločných činností SAV – Výpočtové stredisko v spolupráci s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.
Slovensko sa tak pripojí do siete 33 národných kompetenčných centier, ktoré v zahraničí už fungujú. Projekty EuroCC a CASTIEL, vďaka ktorým nové centrum vzniká, majú odstrániť nedostatky v zručnostiach v oblasti HPC a zároveň podporiť spoluprácu a implementáciu najlepších postupov v Európe.
Na tejto iniciatíve sa v súčasnosti podieľa 32 európskych krajín, ktoré združujú svoje prostriedky z EÚ aj so súkromnými partnermi, aby sa EÚ mohla stať svetovým lídrom v oblasti superpočítačov.
K typickým spôsobom využitia HPC technológií patria rôzne inžinierske simulácie, materiálový výskum, dizajn liečiv, alebo aj predpovede počasia.
Samotný HPC Lab má byť spúšťačom ako podporiť HPC technológiu v slovenských firmách, ako ju preniesť do vývoja nových produktov a využívať pri optimalizácii riešení a zefektívnení prevádzkových stratégií. Centrum spoločných činností SAV vkladá do projektu dlhoročné skúsenosti s prevádzkovaním HPC a ľudský kapitál v podobe svojich expertov.
Aj Európska komisia považuje vysokovýkonné počítanie (HPC) za kľúčovú technológiu, ktorá podporuje inovácie v priemysle, základný i aplikovaný výskum. Dôkazom je vytvorenie Spoločného európskeho podniku pre HPC (EuroHPC JU) zo strany členských štátov, ku ktorým sa pridalo v roku 2019 aj Slovensko. S využívaním HPC technológie u nás počíta aj Akčný plán digitálnej transformácie Slovenska na roky 2019 – 2022.
Trvanie projektu CASTIEL (koordinácia a podpora národných kompetenčných centier na európskej úrovni) je tiež stanovené od 1. septembra 2020 na dvojročné obdobie s dodatočným financovaním z rámcového programu EÚ Horizont 2020 v sume dva milióny eur.
Dva projekty boli vybrané v rámci výzvy EuroHPC-04-2019 a bude ich koordinovať HLRS, jeden z členov Gaussovho centra pre superpočítanie.
Viac informácií nájdete na stránke EuroHPC JU.
Zdroj: SAV; https://vedanadosah.cvtisr.sk; https://www.mirri.gov.sk, zverejnené: 22.9.2020, autor: rpa