Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Rozhovor s Michaelou Krškovou, Chief Innovation Officer Slovenska

Michaela Kršková, Chief Innovation Officer, Úrad vlády SR. Zdroj: https://www.forbes.sk

Michaela Kršková má pod palcom 630-miliónov EUR z plánu obnovy, ktoré majú premeniť Slovensko z montážnej dielne na inovačného tigra strednej Európy. Alebo aspoň vymaniť krajinu z pasce stredného príjmu a nasmerovať na cestu vyspelých ekonomík, ktoré vďaka výskumu tvoria vysokú pridanú hodnotu. Mnohé opatrenia ešte nemajú konkrétnu podobu, no chief innovation officer Slovenska Michaela Kršková si je istá – peniaze na zlepšenie krajiny sa tentokrát nestratia.

V projekte Moderná krajina sú oslovené osobnosti z obálok Forbesu s otázkou, čo treba spraviť, aby bolo Slovensko v 21. storočí úspešné. Projekt bol spustený pri príležitosti 10. výročia vstupu Forbes na slovenský trh. Jeho cieľom je prezentovať názory a odporúčania hlasu slovenského biznisu a vytvoriť platformu, ktorá bude šíriť ich myšlienky ako inšpiráciu na diskusiu o tom, ako posunúť Slovensko a urobiť z neho modernú krajinu a super miesto na život.

Kto je Michaela Kršková

Vyštudovala univerzitu v americkom Princetone a Graduate Institute of International and Development Studies vo švajčiarskej Ženeve. Vyše roka pracovala v Ugande pre mimovládnu rozvojovú organizáciu Africare. V mimovládke The Prague Society for International Cooperation mala na starosti neformálne obchodné rokovania medzi Severnou a Južnou Kóreou. Na Oxfordskej univerzite riešila transfer technológií do komerčnej sféry.

Napriek skvele rozbehnutej kariére sa vrátila na Slovensko a založila tu s kolegami súťaž Startup Awards, ktorá otvorila cestu k úspešnému podnikaniu desiatkam firiem. Spoluzakladala Neulogy Ventures, najväčšiu správcovskú spoločnosť v oblasti rizikového kapitálu na Slovensku, kde ako investičná manažérka pomáhala firmám preraziť do sveta.

Aktuálne pôsobí na Úrade vlády Slovenskej republiky ako Chief Innovation Officer Slovenska, alebo predsedníčka Sekretariátu Rady vlády SR pre vedu, techniku a inovácie, a koordinuje financovanie výskumu, vývoja a inovácií na Slovensku.

Viac informácií:

Peniaze sa už nebudú strácať v pochybných firmách. Pôjdu na zlepšenie krajiny

Zdroj: https://www.forbes.sk, zverejnené: 11. 4. 2022, autor: rpa