Keď sa rok 2023 blíži ku koncu, Science|Business vám prináša zoznam príbehov, ktoré formovali politiku výskumu a inovácií za posledných 12 mesiacov.
Rok 2023 bol možno jedným z najzaujímavejších a najintenzívnejších rokov v európskej a medzinárodnej politike výskumu a inovácií.
Svet zápasí so strednodobými ekonomickými dopadmi pandémie COVID-19, dôsledkami ruskej invázie na Ukrajinu, rastúcimi obavami z nových technologických pretekov medzi USA a Čínou a vojnou na Blízkom východe.
V Európe vlády zápasia s infláciou, zmenšovaním verejných rozpočtov a perspektívou dlhotrvajúcej ekonomickej stagnácie. Brusel, „prasiatko“ uprostred čínsko-amerického technologického boja, sa snaží oživiť technologickú a priemyselnú silu EÚ investíciami do polovodičov, obrany a energetiky a legislatívou, ktorá sa zaoberá vývojom v oblasti umelej inteligencie, aby starý kontinent mohol zostať relevantý v novom geopolitickom poriadku.
To všetko má významný vplyv na svet vedy a techniky. EÚ sa podarilo rozšíriť okruh medzinárodných partnerov v programe Horizont Európa a nanovo definovať rozsah medzinárodnej vedeckej spolupráce, pričom sa pokúsila začať prípravy na svoj ďalší viacročný rozpočet a 10. rámcový program pre výskum a inovácie.
V našom svete politiky výskumu a inovácií to bol rok plný udalostí. Keďže sa tešíme na budúci vývoj, tu je súhrn príbehov, ktoré boli dôležité za posledných 12 mesiacov.
Nové vedenie
Vo februári 2023 prevzal opraty generálneho riaditeľstva Komisie pre výskum a inovácie (DG R&I) Marc Lemaître, ktorý oznámil svoj program na formovanie 10. rámcového programu a vyjadril svoje názory na to, ako odstrániť priepasť vo výskume a vývoji medzi východnou a západnou Európou.
V septembri 2023 sa Iliana Ivanova stala novou komisárkou EÚ pre výskum a inovácie po tom, čo sa Mariya Gabriel vrátila do Bulharska, aby sa stala ministerkou zahraničných vecí v novej vládnej koalícii. Funkčné obdobie Ivanovej bude krátke, ale rozhodujúce: bude formovať posledné roky Horizontu Európa prijatím strategického plánu pre druhú polovicu programu a rozsiahlym začiatkom plánovania 10. RP.
Nechajte začať hry 10. RP
Výskumná a inovačná komunita už vo februári 2023 stanovila požiadavky na 10. RP, ktorý sa má začať až v roku 2028. Prvá konzultácia organizovaná Európskou komisiou v tejto veci priniesla jasné posolstvo: EÚ by mala výskumne rozšíriť svoj výskumný program, s jasnou víziou a dobrou rovnováhou medzi základnou a aplikovanou vedou.
Čoskoro nato europoslanci Christian Ehler a Maria da Graça Carvalho zverejnili prvú rozpočtovú sumu pre 10. RP: 200-miliárd EUR, čo je dvojnásobok oproti Horizontu Európa.
Ale ako sa veci majú, členské štáty sa necítia veľkoryso a rokovania o rozpočte EÚ by mohli znamenať škrty pre Horizont Európa. Tento príbeh sa má začať v roku 2024 a nie je dobrým znamením pre rozpočet 10. RP.
Medzitým členské štáty zriadili špeciálnu pracovnú skupinu na pomoc pri formovaní 10. rámcového programu a zostavili zoznam želaní, ktorý plánujú zverejniť do júna 2024. Návrh verzie, ktorý videl Science|Business, naznačuje, že vlády chcú, aby sa rovnováha posunula smerom k aplikovanému výskumu a aby bola strategickejšia medzinárodná spolupráca a lepšia synergia s inými tokmi financovania EÚ v ďalšom výskumnom programe.
Súbežne s tým Európska komisia zostavila nezávislú poradnú skupinu pre ďalší výskumný program, čím oficiálne odštartovala prípravu 10. rámcového programu. Skupine predsedá bývalý portugalský minister výskumu Manuel Heitor, ktorý je jedným z najväčších európskych zástancov spravodlivejšej a lepšej kariéry vo výskume.
Horizont expanduje do zahraničia
Je to oficiálne: Spojené kráľovstvo sa má pridružiť k Horizontu Európa začiatkom roka 2024. V septembri 2023, po viacerých falošných úsvitoch, vláda Spojeného kráľovstva a Európska komisia konečne uzavreli dohodu po viac ako dva a pol roku oneskorenia.
Po pridružení v júli 2023 Nový Zéland „ohlásil“ letmý štart v Horizonte Európa. Do októbra 2023 vyhrali „Kiwi“ výskumníci štyri ponuky a Nový Zéland chcel rozšíriť spoluprácu s EÚ v citlivých technológiách, ako sú vesmír a kvantový výskum.
Po zdĺhavých rokovaniach EÚ a Kanada dosiahli dohodu, aby sa kanadskí výskumníci pripojili k Horizontu Európa v roku 2024. Dohoda bola oznámená na samite EÚ-Kanada v St John’s, Newfoundland 24. novembra 2023 ako súčasť balíka rozšírenej obchodnej spolupráce, ktorá zahŕňa výskum, energetiku, digitál, letectvo a iné oblasti.
Keď sa rok 2023 chýli ku koncu, posledný krok vpred v rokovaniach medzi Bruselom a Bernom otvoril švajčiarskym výskumníkom dvere, aby sa konečne začali uchádzať o granty Európskej rady pre výskum (ERC) po tom, čo vládnuca švajčiarska federálna rada podpísala návrh mandátu na rokovania s EÚ. To pripravuje pôdu pre formálne rokovania, ktoré sa začnú budúci rok po 18 mesiacoch prieskumných rozhovorov o všetkom od bezpečnosti potravín po finančné trhy.
Ako sa svet výskumu a inovácií zaoberá umelou inteligenciou
Minulý mesiac riaditeľstvo Európskej komisie pre výskum a inovácie zriadilo novú jednotku na rozvoj politiky EÚ v oblasti využívania umelej inteligencie vo vede a priemysle. Jednotka „E4: Priemysel 5.0 a AI vo vede“ je odpoveďou Komisie na revolúciu, ktorú generatívna umelá inteligencia sľubuje vede. Generatívne modely AI dostávajú obrovské množstvo údajov, na základe ktorých môžu písať vedecké práce, počítačový kód a – kľúčové pre RTD – návrhy výskumu.
Komisia tiež aktualizovala Európsky kódex správania pre integritu výskumu tak, aby obsahoval usmernenia o AI.
V Spojenom kráľovstve sa medzinárodný samit o bezpečnosti umelej inteligencie skončil podpísaním deklarácie o nebezpečenstvách umelej inteligencie, ale univerzity v EÚ boli takmer vylúčené z konania.
Začiatkom tohto mesiaca sa lídri EÚ dohodli na zákone o AI, novej legislatíve, ktorá zavedie dodatočné kontroly na špičkovú umelú inteligenciu na všeobecné použitie, ktorú vlastní niekoľko amerických a čínskych spoločností. Výskumníci nedostali právo „hrabať sa“ v týchto modeloch.
Svet berie bezpečnosť výskumu vážne
Napriek tomu, že sa snaží zabrániť úniku technológií EÚ do čínskej armády, Európska komisia naďalej financuje najmenej päť výskumných projektov zahŕňajúcich niektoré z popredných čínskych univerzít spojených s armádou. Výskum Science|Business odhalil päť prebiehajúcich výskumných projektov EÚ, ktoré zahŕňajú čínske univerzity „Sedem synov národnej obrany“ v oblasti bezpečnosti sietí, prenosu tepla a dronov.
Ako súčasť širšej snahy o sprísnenie bezpečnosti zvažujú agentúry financujúce vedu v USA, Spojenom kráľovstve a Kanade vytvorenie siete na zdieľanie informácií o bezpečnostných rizikách ovplyvňujúcich medzinárodné výskumné projekty, uviedol vysoký predstaviteľ americkej vedy.
V Bruseli Komisia pripravuje pôdu pre návrh odporúčaní Rady o zvyšovaní bezpečnosti výskumu vzhľadom na rastúce hrozby zo strany zahraničných aktérov. Toto je ďalší znak toho, že EÚ ustupuje od mantry otvorenosti a nahrádza ju opatrnejšou, „čo najotvorenejšou, tak obmedzenou, ako je potrebné“, keď geopolitické napätie narastá.
Nebezpečenstvo takéhoto ústupu ilustruje návrh legislatívy v Austrálii, ktorá by podľa vedcov mohla ohroziť výskum založený na spolupráci s inými krajinami ako USA a Spojené kráľovstvo, vrátane EÚ.
Univerzity sa snažia držať krok s novými bezpečnostnými pravidlami, ktoré už majú vplyv na medzinárodné partnerstvá, priestor pre vedcov z rizikových krajín pracovať na citlivej technológii na univerzite podľa vlastného výberu a na povedomie univerzít, že doba sa zmenila a tá otvorenosť už nie je taká absolútna.
Vojna prevrátila izraelský výskum a inovácie
Akoby vojna na Ukrajine nestačila, teroristický útok Hamasu na konci októbra 2023 a vojna, ktorá nasledovala, prevrátili prácu výskumníkov a inovátorov v Izraeli, krajine známej svojimi schopnosťami v oblasti výskumu a vývoja. To predstavuje dilemu pre nespočetné množstvo start-upových spoločností, či pokračovať v plánoch rastu alebo ich obmedziť, a nad technologickou budúcnosťou Izraela visí otáznik.
Vzhľadom na to, že mnohí izraelskí akademici smútia nad smrťou študentov a kolegov, nikto nemyslí na dopad na vedu. Ale vzhľadom na význam Izraela vo výskumnom a inovačnom programe EÚ Horizont Európa vojna oddialila desiatky projektov a vedci v Izraeli prosili s Bruselom za flexibilitu.
Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 21. 12. 2023, autor: rpa