Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Rekordný počet spin-offov na ETH v roku 2023

Treeless Pack je jedným zo spin-offov ETH založených v roku 2023. Tu sú dvaja spoluzakladatelia Patrycja Kucharczyk a Adam Aleksander Korczak. Zdroj: https://ethz.ch

Na ETH Zürich bolo za posledný rok založených celkovo 43 nových spin-offov, čo je nový rekord. Obzvlášť veľké množstvo mladých spoločností vzniklo v oblastiach umelej inteligencie (AI) a biotechnológií. Okrem toho stále väčší počet spin-offov ETH zakladajú ženy.

43 nových spin-​offov je neuveriteľne vysoké číslo a robí ETH Zürich jedným z najlepších medzi svojimi európskymi rovesníkmi. Jedna konkrétna oblasť výskumu, na ktorú sa ETH Zürich zameriava, sa odráža aj v počte nových spin-offov v tejto oblasti: umelá inteligencia (AI). Zo 43 spin-offov založených v roku 2023 má 12 jasné prepojenie na AI. Jedným z príkladov je Quazel, aplikácia na učenie sa jazykov. Jazykový lektor AI umožňuje študentom viesť konverzácie na akúkoľvek tému, zatiaľ čo agent AI dynamicky reaguje na všetko, čo sa povie. Tím v BreezeLabs tiež používa softvér AI prepojený so štandardnými slúchadlami so vstavaným mikrofónom na monitorovanie frekvencie dýchania nositeľa. To umožňuje poskytovať personalizované a cielené tréningové odporúčania počas športových aktivít.

Rovnako ako AI, ETH je tradične veľmi silné v oblasti biotechnológie a farmácie. Táto oblasť mala najväčší podiel spin-​offov v roku 2023. Príkladom je biotechnologický spin-​off ATLyphe. Jeho cieľom je nahradiť chemoterapiu terapiami založenými na protilátkach, aby bola transplantácia krvotvorných kmeňových buniek potenciálne bezpečnejšia a účinnejšia.

V roku 2023 bolo na ETH Zürich založených 43 spin-offov – o 23 viac ako v predchádzajúcom roku. Zdroj: https://ethz.ch

Rastúci počet zakladateliek

Podiel zakladateliek spin-offov na ETH sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšil. V konkrétnych číslach boli ženy za posledný rok spoluzakladateľmi jedenástich nových spin-offov na ETH. Vanessa Wood, viceprezidentka pre transfer znalostí a korporátne vzťahy na ETH Zürich je potešená: „Skutočnosť, že sa nám podarilo povzbudiť stále viac žien, aby sa stali podnikateľkami, je nielen pre mňa osobne veľmi uspokojivé, ale je to prínosom aj pre celú švajčiarsku ekonomiku a spoločnosť.”

Hlavným príkladom je spin-off apheros, kde generálna riaditeľka Julia Carpenter a jej tím vytvorili nové typy kovových pien s rôznym využitím, ako je chladenie a filtrovanie. Keďže chladenie vyžadované pre elektronické zariadenia je často energeticky náročné, veľké povrchové plochy a dobrá vodivosť pien produkovaných aferózami poskytujú efektívne chladiace riešenie.

Vysoká úroveň investícií

Rok 2023 bol tiež vynikajúcim rokom, pokiaľ ide o granty získané prostredníctvom ETH spin-offov. V roku 2023 bolo sprístupnených 47-miliónov CHF bez toho, aby sa zriedili existujúce podiely súčasných vlastníkov.

Uskutočnilo sa aj niekoľko významných investičných kôl. Napríklad spin-off GetYourGuide, online platforma pre cestovné aktivity, dokončila nové kolo financovania vo výške viac ako 70-miliónov CHF. Spin-off ANYbotics, ktorý ponúka autonómne roboty na kontroly, získal 50-miliónov CHF. Dve spoločnosti zaoberajúce sa technológiou dronov, Verity a Wingtra, tiež profitovali z nového financovania: Verity získala 40-miliónov CHF na svoje samolietajúce inventárne drony, zatiaľ čo Wingtra získala 20-miliónov CHF za svoje drony, ktoré sa používajú na mapovanie a geodetické aplikácie. Biotechnologická spoločnosť Memo Therapeutics dokončila kolo financovania vo výške 25-miliónov CHF na výskum terapeutických protilátok na liečbu infekčných chorôb.

ETH spin-off aiEndocopic vyvinul zariadenie, ktoré by malo uľahčiť inkubáciu v budúcnosti. Zdroj: https://ethz.ch

Viac informácií:

ETH spin-offs – an annual record set in 2023

Zdroj: https://ethz.ch, zverejnené: 9. 1. 2024, autor: rpa