Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Rehabilitácia vďaka umelej inteligencii

MindMaze
Technológia vyvinutá na EPFL v Lausanne. Zdroj: https://www.swiss.tech

Vďaka svojim novým digitálnym neurologickým rehabilitačným riešeniam má MindMaze teraz hodnotu viac ako 1-miliardu USD a stal sa prvým švajčiarskym „jednorožcom“. Švajčiarski priekopníci digitálnych terapeutických riešení oznámili ďalšie kolo financovania vo výške 105-miliónov USD na urýchlenie svojich plánov globálneho komerčného rastu.

Švajčiarsko už niekoľko rokov stanovuje nové štandardy v technológii VR (virtuálnej reality) zdravotnej starostlivosti. Spoločnosť MindMaze so sídlom v Lausanne vyvinula systém na zrýchlenú motorickú rehabilitáciu po poranení mozgu alebo mozgovej príhode. Technológia vyvinutá v École polytechnique fédérale de Lausanne (EPFL) v Lausanne je od roku 2012 považovaná za medzinárodný štandard.

Od výskumnej práce po status jednorožca

Cesta MindMaze smerom k rozvoju digitálnych terapií začala publikovaným výskumným článkom: v roku 2007, neurovedec a elektronický inžinier Tej Tadi skúmal, ako virtuálna realita pomáha modulovať náš zmysel pre seba. Článok viedol k vytvoreniu prototypu neurorehabilitácie založenej na virtuálnej realite, ktorý bol vyvinutý v EPFL a podporoval domácu rehabilitáciu pacientov. Tento prototyp položil základy spoločnosti MindMaze, ktorá bola založená v roku 2012. Len o štyri roky neskôr v roku 2016 dosiahol MindMaze kolo financovania vo výške 100-miliónov USD, čím sa stala prvou švajčiarskou spoločnosťou so štatútom „jednorožca“.

Technológia VR na zlepšenie rehabilitácie pacienta

Spoločnosť so sídlom vo Švajčiarsku začala s MindMotion, platformou virtuálnej reality, ktorá kombinuje neurónové senzory, kamery a syntetické obrázky. Umožňuje pacientom v nemocniciach dokončiť sériu cvičení, vidieť ich pohyby vykonávané avatarom na obrazovke a potom tieto pohyby opraviť. Výkon sa potom zobrazí ako skóre ako vo videohre. Tento herný nástroj je dostupný aj v prenosnej verzii pre rehabilitačné kliniky alebo domácu rehabilitáciu a použilo ho už viac ako 10 000 pacientov a viac ako 75 nemocníc a kliník.

Prinášame neurovedu do nových sektorov

Myšlienka Mindmaze sa však neobmedzuje len na sektor zdravotníctva. Od tímov F1 až po módne domy a elektronické firmy, výskumné a vývojové laboratórium MindMaze spolupracuje s poprednými svetovými značkami s cieľom vytvoriť nové inovatívne produkty, ktoré prinášajú odborné znalosti z oblasti neurovedy novému publiku. Rozsah aplikácií je široký: bezpečnosť a výkon v doprave, vylepšené tréningové režimy v športe, plne pohlcujúce hranie a univerzálne riešenie pre zdravie mozgu.

Tím vedený zakladateľom MindMaze Tejom Tadim zabezpečil ďalších 105-miliónov USD na financovanie na urýchlenie svojich plánov globálneho komerčného rastu a posilnenie prebiehajúceho výskumu a vývoja. Financovanie viedla spoločnosť Concord Health Partners, súkromná investičná spoločnosť v oblasti zdravotnej starostlivosti so sídlom v USA. S novým financovaním plánuje MindMaze zintenzívniť svoje komerčné aktivity v USA.

Zdroj: https://www.swiss.tech, zverejnené: 14. 3. 2022, autor: rpa