Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Regióny v Rumunsku a Bulharsku zaostávajú v indexe konkurencieschopnosti EÚ

Mesto Galati na východe Rumunska. Zdroj: https://sciencebusiness.net

V novej aktualizovanej verzii indexu regionálnej konkurencieschopnosti EÚ (RCI) zverejnenej 27. marca 2023 sa Rumunsko a Bulharsko umiestnili na poslednom a predposlednom mieste, pokiaľ ide o inovácie.

Medzi nimi sa nachádza osem z top 10 najmenej konkurencieschopných regiónov v EÚ. Na konci sú regióny Sud-Est a Nord-Est v Rumunsku a región Severozapaden v Bulharsku, ktoré sa všetky od predchádzajúcej verzii RCI na základe údajov z roku 2019 stali menej konkurencieschopnými.

Regionálna konkurencieschopnosť je definovaná ako schopnosť regiónu ponúknuť firmám a obyvateľom atraktívne a udržateľné prostredie na život a prácu.

RCI sa od roku 2010 vydáva každé tri roky, pričom táto najnovšia verzia je označená ako „Index 2.0“, aby odrážala úpravy v metodológii. Klasifikuje krajiny na základe troch podindexov s názvom základný, efektívnosť a inovácia. Rumunsko je na poslednom mieste vo všetkých troch, kým Bulharsko je predposledné v základných a inovačných kategóriách.

Rumunsko a Bulharsko sú na poslednom mieste v podindexe inovácií RCI. Zdroj: https://sciencebusiness.net

V zásade označuje kľúčové základné hnacie sily všetkých typov ekonomík, vrátane sily inštitúcií, makroekonomickej stability, infraštruktúr, zdravotníctva a základného vzdelávania.

Podindex efektívnosti zahŕňa vysokoškolské vzdelávanie, odbornú prípravu a celoživotné vzdelávanie, efektívnosť trhu práce a veľkosť trhu. Ako sa regionálne hospodárstvo rozvíja, tieto aspekty súvisia s kvalifikovanejšou pracovnou silou a efektívnejším trhom práce.

Inovačný index zahŕňa technologickú pripravenosť, obchodnú vyspelosť a inovačnú kapacitu.

Zverejnenie nového indexu založeného na údajoch z roku 2022 prichádza v čase, keď sa EÚ snaží posilniť politiky podporujúce výskum a inovácie v zaostávajúcich regiónoch. Komisárka EÚ pre výskum Mariya Gabriel 28. marca 2023 oznámila výzvu pre regióny, aby sa prihlásili do novej iniciatívy nazvanej regionálne inovačné údolia (RIV), ktorá má stavať na predtým oznámených iniciatívach, ako je stratégia inteligentnej špecializácie a partnerstvá pre regionálne inovácie (PRI).

Nedobiehanie

Jedným z kľúčových zistení RCI je, že všetky regióny východnej Európy, s výnimkou väčšiny hlavných miest, sú v konkurencieschopnosti pod priemerom EÚ. A čo je horšie, takzvané „dobiehajúce“ regióny v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a častiach Bulharska sa v skutočnosti vzďaľujú od priemeru EÚ a stávajú sa menej konkurencieschopnými.

Ak sa pozrieme konkrétne na podkategóriu inovácií, iba Estónsko, Litva a Slovinsko dosahujú priemer EÚ, pričom Česko kleslo tesne pod túto úroveň.

Emil Boc, predseda komisie pre politiku územnej súdržnosti a starosta rumunského mesta Cluj-Napoca, zdôraznil dôležitosť regionálnej konkurencieschopnosti pri spustení indexu 27. marca 2023.

Ako uviedol Boc: „Napriek rozdielom je tu jedna vec, ktorá spája všetky regióny v EÚ, a to je potreba zostať konkurencieschopným v rýchlo sa meniacej globálnej ekonomike. Nemôžeme mať konkurencieschopnú Európu bez konkurencieschopných regiónov a miest.“

Správa zdôrazňuje niekoľko výhod konkurencieschopnosti regiónu vrátane skutočnosti, že HDP na obyvateľa je vyšší, vyššiu mieru úspechu žien a čerství absolventi, ktorí si rýchlejšie nájdu prácu.

Ako sa uvádza v správe: „Konkurencieschopnejšie krajiny majú tendenciu mať menší rozdiel medzi regiónom hlavného mesta a jeho ostatnými regiónmi. Majú aj menšie rozdiely medzi všetkými svojimi regiónmi. To ukazuje, že výkonnosť všetkých regiónov je dôležitá pre konkurencieschopnosť krajiny.“

Fondy EÚ vedú k zlepšeniu

Zatiaľ čo v zozname desiatich najkonkurencieschopnejších regiónov dominujú severoeurópske krajiny, existujú určité pozitíva pre tzv. „Widening“ krajiny v strednej a východnej Európe, ktoré sa nazývajú preto, že majú menej rozvinuté výskumné systémy a infraštruktúru.

Región hlavného mesta Litvy zlepšil svoju konkurencieschopnosť o 18 indexových bodov, región Norte v Portugalsku si polepšil o 14 bodov, región hlavného mesta v Poľsku o 12 bodov a región Śląskie (Sliezsko) v Poľsku o 10 bodov.

Jakub Chełstowski, maršál Śląského vojvodstva (provincie) a člen Európskeho výboru regiónov, pri spustení indexu uviedol, že európske fondy sú významným faktorom v pozadí zlepšenia v regióne, ktorý svoj priemysel presúva od ťažby k modernému, „clean-tech“ priemyslu.

Inde sa k priemeru EÚ naďalej približovali dobiehajúce regióny v pobaltských krajinách, Chorvátsku, Maďarsku, Slovinsku a Poľsku.

Veľké obrazové údaje

Používanie zložených ukazovateľov na meranie konkurencieschopnosti regiónu nie je presná veda, na faktor, ktorý zdôraznil Henri de Groot, profesor regionálnej ekonomickej dynamiky na VU University Amsterdam, ktorý hovoril pri ohlásení RCI.

Vyzval, aby RCI vytvorila jasnejší obraz o tom, ako čiastkové ukazovatele, ktoré meria, spolupracujú, kde sa dopĺňajú alebo kde existujú kompromisy.

Napríklad v Holandsku, ktoré má veľmi silné inštitúcie, to môže mať nevýhody, ktoré nie sú nevyhnutne zachytené v indexe. Ako uviedol de Groot: „Tieto silné inštitúcie môžu v určitom časovom okamihu viesť k obrovskému nahromadeniu vlastných záujmov a spomaleniu pokroku.“

Spochybnil tiež nedostatok meraní udržateľnosti v indexe a uviedol, že by sa mal brať do úvahy vplyv budúcich environmentálnych problémov, ako aj zahrnutie meraní sociálneho kapitálu.

Eleni Papadimitriou, vedecká pracovníčka v Spoločnom výskumnom centre Európskej komisie (JRC), prišla na obranu indexu s tým, že ide o „výkonný nástroj na syntézu veľkých obrázkov“.

Ako uviedla Papadimitriou: „To pomáha našim politikom zhrnúť […] komplexné informácie.“ Hodnotenie regiónov núti vlády a inštitúcie, aby uznali, kde sú.

Údolia inovácií

Zverejnenie RCI 27. marca 2023 odštartovalo týždeň podujatí v Bruseli spojených s regionálnymi inovačnými politikami.

Komisárka EÚ pre výskum Mariya Gabriel 28. marca 2023 oznámila verejnú výzvu pre regióny EÚ, aby sa zapojili do iniciatívy Regionálne inovačné údolia (RIV), ktorej cieľom je podporiť medziregionálnu a cezhraničnú spoluprácu s cieľom posilniť miestne inovačné ekosystémy.

Komisia dúfa, že sa k iniciatíve prihlási 100 regiónov. Ako stimul vypisuje v máji 2023 dve výzvy v celkovej hodnote 170-miliónov EUR na podporu inovačných aktivít v rámci novovytvorených „údolí“. Financie budú pochádzať z programu Horizont Európa a Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF), čo bude prvýkrát, čo sa tieto dva mechanizmy financovania použijú v kombinácii na podporu medziregionálnych inovácií.

Vyhlásenie týchto výziev prišlo počas podujatia sústredeného okolo ďalšej iniciatívy zameranej na regionálne inovácie s názvom Partnerships for Regional Innovation (PRI).

Táto iniciatíva bola spustená v máji 2022 a do jednoročného pilotného projektu sa prihlásilo 74 území v celej EÚ. Bola vytvorená príručka o tom, ako by tieto partnerstvá mali postupovať pri posilňovaní svojich inovačných ekosystémov, a pilotný projekt má pomôcť doladiť toto usmernenie.

Na podujatí 28. marca 2023 bolo oznámené, že pilotné iniciatívy budú predĺžení na viac ako jeden rok bez uvedenia nového termínu.

Pokiaľ ide o to, ako sa nové regionálne inovačné údolia spájajú s iniciatívou PRI, hovorca Výboru regiónov pre Science|Business uviedol, že myšlienkou je, že RIV budú stavať na skúsenostiach získaných prostredníctvom pilotného projektu PRI. Nie všetky územia zapojené do iniciatívy PRI budú nevyhnutne tvoriť „údolia inovácií“.

Stratégia regionálnej inovačnej politiky EÚ sa skomplikuje, keď sa k tomu pridá iniciatíva inteligentnej špecializácie. Tu si regióny EÚ stanovia prioritné inovačné oblasti a potom sa snažia spolupracovať s inými regiónmi s podobnými prioritami. Doposiaľ bolo vytvorených viac ako 180 národných a regionálnych stratégií inteligentnej špecializácie a očakáva sa, že tieto sa začlenia do iniciatívy RIV, hoci v tejto fáze nie je jasné ako.

Okrem toho má Európsky inovačný a technologický inštitút (EIT) svoju vlastnú regionálnu inovačnú schému zameranú na krajiny s miernym inovačným skóre na základe európskeho prehľadu výsledkov inovácií. Táto schéma má tiež nadväzovať na stratégie inteligentnej špecializácie, čo znamená, že existujú štyri vzájomne prepojené, ale samostatné iniciatívy EÚ zamerané na podporu regionálnych inovačných ekosystémov.

Viac informácií:

EU Regional Competitiveness Index 2.0

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 30. 3. 2023, autor: rpa