Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Program FRONTIERS Residency udelil granty siedmim európskym novinárom

Zuzana Vitkova je vedeckou reportérkou Denníka N. Zdroj: Denník N

 

Novinárka Denníka N Zuzana Vitková získala ako jedna zo 7 európskych žurnalistov rezidenčný program Frontiers.

Táto iniciatíva podporovaná Európskou radou pre výskum (ERC) bude financovať novinárov, ktorí strávia 3 až 5 mesiacov v európskej výskumnej inštitúcii.

Novinári uspeli spomedzi konkurencie 33 žiadateľov z 20 krajín. Vybraní novinári pochádzajúci zo Španielska, Slovenska, Spojeného kráľovstva, Írska, Talianska, Švajčiarska a Chorvátska budú rozvíjať svoje žurnalistické projekty počas stáží na akademických inštitúciách. Iniciatíva udelí mesačný grant až do výšky 6 000 EUR každému z vybraných štipendistov, od ktorých sa očakáva, že sa budú plne venovať svojim projektom.

Prvé kandidátov budú hostiť európske inštitúcie v Španielsku, Nemecku, Fínsku, Nórsku, Dánsku a Chorvátsku. Každý pobyt predstavuje jedinečnú príležitosť pre FRONTIERS Fellows preskúmať hraničný výskum v rôznych vedeckých disciplínach. Ocenené novinárske návrhy zahŕňajú pokrytie špičkových tém, ako sú vplyv klimatických zmien na ľadovce, agroekológia, génové úpravy, zriedkavé choroby, technologické inovácie v materiáloch z dreva, imunológia a konšpiračné teórie okolo klimatických zmien.

Prvá výzva rezidenčného programu FRONTIERS sa uzavrela 5. marca 2024. Vybraní novinári boli vybraní zo skupiny 33 žiadateľov, ktorí zastupovali 20 národností z 5 kontinentov. Projekt FRONTIERS blahoželá všetkým žiadateľom a vyzýva nových a neúspešných žiadateľov, aby sa prihlásili do druhej výzvy programu, ktorá sa otvorí v júni 2024.

 

 

Zuzana Vitková

Vyštudovala žurnalistiku v Bratislave. Od roku 2013 viedla vedecko-popularizačný portál science.sk, ktorý od roku 2015 obsahovo spolupracoval s Denníkom N. V roku 2016 pôsobila ako PR manažérka v Slovenskej akadémii vied.

 

 

Viac informácií:

FRONTIERS Residency program awards grants to seven European journalists

Reportérka Vitková: Úspešní vedci na mňa pôsobili, že sú šťastní

 

Zdroj: https://dennikn.sk; https://frontiers.media, https://www.youtube.com, zverejnené: 12.6.2024, autor: rup