Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Približne sto vedcov z Ukrajiny na švajčiarskych univerzitách

Vedci z Ukrajiny budú pôsobiť na univerzitách a výskumných ústavoch vo Švajčiarsku. Zdroj: https://www.snf.ch

Približne sto vedcov z Ukrajiny bude teraz môcť pracovať na projektoch a na univerzitách a výskumných ústavoch vo Švajčiarsku. Celkovo im Švajčiarska národná nadácia na podporu vedy (SNSF) dala k dispozícii 9-miliónov CHF.

Len čo sa vo februári 2022 začala vojna na Ukrajine, SNSF sa rozhodla podporiť výskumníkov z Ukrajiny, pričom zo svojho bežného rozpočtu dala na tento účel k dispozícii celkovo 9-miliónov CHF. Drvivá väčšina vedcov hostených vo Švajčiarsku sú ženy.

Celkovo je na približne 20 švajčiarskych inštitúciách vďaka spolupráci so Scholars at Risk Switzerland bude hosťovať asi 60 ľudí, ktorí budú môcť pokračovať vo svojej akademickej práci jeden rok. Pozície budú stáť 6-miliónov CHF. Ďalšie 3-milióny CHF boli vynaložené predovšetkým na podporu približne 40 výskumníkov z Ukrajiny v projektoch, ktoré už financuje SNSF.

Vysoký dopyt vyčerpal vyhradený rozpočet v priebehu niekoľkých týždňov. Naďalej však zostáva možnosť zamestnávať výskumníkov z Ukrajiny v projektoch SNSF v rámci už schválených grantov. SNSF iniciovala diskusie s výskumnými inštitúciami a federálnou vládou. Cieľom je riešiť súčasnú núdzovú situáciu a umožniť vedcom pokračovať v práci v nasledujúcich mesiacoch alebo dokonca pripraviť sa na obnovu vedeckého sektora na Ukrajine po vojne. SNSF je tiež v kontakte so svojím ukrajinským náprotivkom, Národnou výskumnou nadáciou Ukrajiny, s cieľom objasniť potreby a možné riešenia.

SNSF naďalej čo najdôraznejšie odsudzuje ruskú agresiu na Ukrajine. Vojna má ničivý dopad na ľudí aj infraštruktúru v krajine. Táto do očí bijúca agresia je tiež útokom na slobodu, demokraciu a sebaurčenie, teda na hodnoty, na ktorých je založená vedecká nezávislosť a spolupráca medzi výskumníkmi.

Viac informácií:

Support offered by Swiss universities for students and scientists from Ukraine

Information for researchers from Ukraine

Scholars at Risk Switzerland

Zdroj: https://www.snf.ch, zverejnené: 21. 4. 2022, autor: rpa