Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Prekonanie koronavírusu zvyšuje riziko cukrovky

A nurse tests a patient for diabetes
Testovanie pacienta na cukrovku. Odborníci vyzvali ľudí, aby si boli vedomí symptómov tohto stavu. Zdroj: https://www.theguardian.com

Podľa veľkej britskej štúdie majú ľudia, ktorí sa nakazia Covid-19, väčšie riziko, že im bude diagnostikovaná cukrovka a kardiovaskulárne ochorenia ešte niekoľko týždňov po prekonaní infekcie.

Zvýšené riziko kardiovaskulárnych problémov pretrváva aj mesiac po nakazení, uviedol The Guardian. Tentokrát vedci skúmali prepojenie s cukrovkou 2. typu.

Riziko nepretrváva dlhodobo

Nová štúdia hovorí o tom, že ľudia, ktorí prekonali koronavírus, majú väčšie riziko, že im bude diagnostikovaná cukrovka 2. typu alebo kardiovaskulárne ochorenia.

Ako ďalej uviedol The Guardian, táto štúdia bola vykonaná vďaka zdravotným záznamom od viac ako 400 000 pacientov, ktorí sa nakazili koronavírusom, a od rovnakého počtu ľudí, ktorí toto ochorenie neprekonali.

Vedci zistili, že riziko srdcových a obehových ochorení bolo počas jedného mesiaca po prekonaní infekcie takmer šesťkrát vyššie ako u neinfikovaných ľudí rovnakého veku a pohlavia.

Pozitívnou správou však je, že toto riziko nepretrváva dlhodobo. Podľa štúdie sa zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení vrátilo do normálu sedem týždňov po pozitívnom testovaní na koronavírus.

Lepšia strava a cvičenie

Čo sa týka samotnej cukrovky, výskumníci zistili, že ľudia, ktorí koronavírus prekonali, majú počas jedného mesiaca po prekonaní približne o 80 % vyššie riziko, že im bude diagnostikovaná cukrovka.

Kým pri kardiovaskulárnych ochoreniach riziko ustúpilo po menej ako dvoch mesiacoch, v prípade cukrovky to trvalo dlhšie, a to až takmer šesť mesiacov, uviedol Plos Medicine.

Ako uviedla doktorka Emma Rezel-Pottsová, epidemiologička, ktorá pracovala na štúdii: „Ide o to, aby si lekári uvedomovali toto zvýšené riziko a najmä to, ako môžu znížiť riziko cukrovky v prvých troch mesiacov po infekcii prostredníctvom lepšej stravy a cvičenia.“

Prevencia je dôležitá

Otázne je, čím sú tieto zistenia podmienené. Ako informuje Nature, zistenia by mohlo vysvetliť viacero faktorov. Jedným z nich je aj nadváha či iné zdravotné problémy, ktoré vyjdú na povrch až po nakazení sa koronavírusom.

Ako uvádza CDC (Centres for Disease Control and Prevention), pribúdajú dôkazy o tom, že koronavírus môže u istej skupiny ľudí zvyšovať riziko diagnózy cukrovky. Stále však nie je jasné, či koronavírus toto riziko priamo spôsobuje.

Faktom však je, že ľudia, ktorým cukrovka či kardiovaskulárne ochorenia boli diagnostikované, častejšie končia v nemocniciach. Je teda dôležité, aby sme nezabúdali na prevenciu a všímali si, čo sa deje s naším telom.

Lekári by mali byť ostražití

Hoci sú dôvody neisté, ide najmä o závery tejto štúdie. Lekári by podľa vedcov mali byť ostražitejší hlavne pri tých nakazených pacientoch, ktorí trpia nadváhou alebo ďalšími ochoreniami.

Ako ozrejmila Rezel-Pottsová pre Plos Medicine: „Upokojujúce je, že v dlhšom časovom horizonte sa zdá, že riziko kardiovaskulárnych ochorení a cukrovky sa vracia na východiskovú úroveň.“

Zdroj: https://www.startitup.sk; https://www.theguardian.com, zverejnené: 25. 7. 2022, autor: rpa