Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Politická patová situácia medzi EÚ a Švajčiarskom

EU Switzerland

Švajčiarsko a EÚ zostávajú v slepej uličke kvôli dlho očakávanej zmluve o partnerstve, pričom oneskorenie spôsobilo zhoršenie vzťahov.

Ako uviedol 12. januára 2021 hovorca Európskej komisie Eric Mamer: „Jedna strana čakala asi rok na ďalšie informácie, a to je Európska komisia. Sme plne pripravení preskúmať všetky podrobnosti, hneď ako nám tieto informácie budú poskytnuté.“

Lídri na oboch stranách sa snažia vytvoriť novú „inštitucionálnu rámcovú dohodu“, o ktorej sa roky diskutuje, ale rokovania ešte musia dospieť k záveru. Vyčerpávajúci proces explodoval v roku 2019 do politického radu, čo viedlo k tomu, že švajčiarska burza cenných papierov stratila uznanie EÚ.

Pokiaľ ide o EÚ, rozhovory sú ukončené a úradníkom zostáva už len „vyjasniť“ nevyriešené otázky. Nejasné je, či je možné zmeny rámcovej dohody ešte urobiť, a ak áno, aké by to mohli byť zmeny.

V roku 2020 sa hlavná prekážka dohody zdala odstránená, keď sa vo Švajčiarsku uskutočnilo referendum, v ktorom občania hlasovali proti obmedzeniu slobody pohybu medzi krajinou a EÚ. Vedci sa obávali, že referendum môže zmariť nádej Švajčiarska, že sa ako pridružený člen stane súčasťou nadchádzajúceho výskumného a inovačného programu Horizon Europe.

Teraz, s pozitívnym výsledkom referenda, vedci požadujú, aby sa konečne opäť začali rozhovory medzi Bernom a Bruselom, a aby Švajčiarsko zabezpečilo úplný prístup k programu Horizon Europe, ktorý sa má začať v nasledujúcich mesiacoch.

Brusel veľmi netajil svoju vôľu uzavrieť novú dohodu o uzavretí viac ako 100 bilaterálnych zmlúv so Švajčiarskom. Európsky parlament označil súčasný balík dohôd s touto krajinou za „zložitý, niekedy nesúvislý a nie je ľahké ho dodržať“.

Nová zmluva však obsahuje aj požiadavky, aby švajčiarske mäkké pravidlá v oblasti miezd, najvyššie v Európe, vyplývali z cezhraničnej konkurencie pracovníkov EÚ. Medzi kritikov patria švajčiarski pracovníci, ktorí sa obávajú narušenia ochrany miezd.

Švajčiarsko oznámilo v decembri 2020 svoju pripravenosť naďalej sa plne zúčastňovať programu Horizon Europe ako pridružený člen.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 13.1.2021, autor: rpa