Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Pobočka prestížnej šanghajskej univerzity v Budapešti

Shanghai-based Fudan University is planning to build a satellite campus in Hungary. Photo: AFP

V postindustriálnej oblasti Budapešti na ľavom brehu Dunaja, južne od centra maďarskej metropoly, plánujú vybudovať gigantickú univerzitu.

Maďarsko podpísalo strategickú dohodu s Univerzitou Fudan z čínskeho Šanghaja o vytvorení budapeštianskeho kampusu do roku 2024. Bola by to jediná zahraničná pobočka tejto univerzity a prvý čínsky univerzitný kampus v Európskej únii.

Podľa maďarských predstaviteľov Univerzita Fudan, ktorá patrí medzi 100 najlepších univerzít na svete, pomôže zvýšiť štandardy vysokoškolského vzdelávania v Maďarsku a stane sa akademickým domovom pre približne 6-tisíc maďarských, čínskych a ďalších študentov. V Maďarsku si navyše od tohto kroku sľubujú, že prinesie do krajiny čínske investície a výskum.

Maďarsko plánuje financovať približne 20 % projektu zo svojho centrálneho rozpočtu a zvyšok prostredníctvom pôžičky od čínskej banky vo výške 1,5-miliardy USD.

Kritici však tvrdia, že masívna investícia predstavuje neprimerané finančné bremeno pre maďarských daňových poplatníkov. Ako uviedol primátor Budapešti Gergely Karácsony, ktorý avizoval, že sa proti tomuto plánu postaví: „Chcú priviesť univerzitu, ktorá je skutočne vážnou univerzitou na medzinárodnej úrovni, ale jej charta vyžaduje, aby reprezentovala svetonázor čínskej komunistickej strany.“

Čína rozširuje svoj vplyv

V roku 2020 Maďarsko súhlasilo s prijatím pôžičky vo výške 2-miliárd USD od čínskej Exim banky na výstavbu železničnej trate medzi Budapešťou a srbským hlavným mestom Belehrad, ktorá je súčasťou globálnej čínskej iniciatívy „Belt and Road“.

Maďarsko je tiež hostiteľom čínskej telekomunikačnej spoločnosti Huawei s najväčším dodávateľským centrom mimo Číny a je jedinou krajinou v EÚ, ktorá schválila čínsku vakcínu COVID-19.

Podľa Petra Kreka, riaditeľa budapeštianskeho think tanku Political Capital, je vývoj Fudanu súčasťou trendu Číny rozširujúcej „svoj vplyv“ prostredníctvom vzdelávacích programov a investícií v regióne.

Ako uviedol Kreko: „V prípade železničnej trate z Budapešti do Belehradu a v prípade Fudanskej univerzity dostane Čína všetko, dostane veľa zmlúv pre svoje spoločnosti, môže dať pôžičku za dosť vysoký úrok a tiež môže byť politickým a ekonomickým príjemcom týchto dvoch projektov na jednej strane a maďarské vládne elity na druhej strane.“

Rovnako reagoval na obavy budapeštianskeho starostu, že projekt by mohol otvoriť dvere špionáži.

Veľvyslanectvo USA v Budapešti vo svojom vyhlásení pre miestne médiá tento týždeň vyjadrilo výhrady k univerzite prichádzajúcej do Maďarska „vzhľadom na preukázané skúsenosti Pekingu s využívaním akademických inštitúcií na presadzovanie programu škodlivého vplyvu a potlačovania intelektuálnej slobody“.

Zdroj: https://europskenoviny.sk; https://www.euronews.com, zverejnené: 4. 5. 2021, autor: rpa