Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Oxford Science Enterprises získala 250-miliónov libier na podporu inovácií univerzity

Aerial View of Oxford University Colleges
Oxford Science Enterprises (OSE), založená v roku 2015, je oddelená od Oxfordskej univerzity, ale automaticky má 10-percentný podiel v podnikoch, ktoré jej výskumníci vytvorili. Zdroj: https://www.ft.com

Nové financie bude pomáhať riadiť vytváranie a rast transformačných podnikov založených na prelomovom výskume v Oxforde.

Oxford Science Enterprises (OSE), nezávislá investičná spoločnosť vytvorená na založenie, financovanie a budovanie transformačných podnikov na základe univerzitného výskumu, získala ďalších 250-miliónov libier (300 miliónov USD). To zvyšuje celkovú sumu, ktorú OSE vyzbieralo, na viac ako 850-miliónov GBP (> 1-miliarda USD) od založenia v roku 2015.

Tieto prostriedky výrazne prehlbujú kapitál OSE a umožňujú spoločnosti identifikovať ďalšiu výnimočnú vedu z univerzity, poskytujúc počiatočné financovanie, praktickú podporu a prístup k expertným sieťam a počiatočnej infraštruktúre s cieľom vytvoriť nové spinouty naprieč Life Sciences, Health Tech a Deep Tech z celých akademických divízií Oxfordu.

Profesor Chas Bountra, pro-vicekancelár pre inovácie na Oxfordskej univerzite, uviedol: „Počas pandémie vedci z Oxfordu dodali život zachraňujúcu vakcínu v rekordnom čase bez zisku, nízkonákladové ventilátory a hromadné rýchle testovanie. S podporou našich kolegov z Oxford Science Enterprises už vytvárame viac nových spoločností ako ktorákoľvek iná univerzita v Spojenom kráľovstve. Tieto dodatočné prostriedky nám umožnia vytvoriť oveľa viac, ale čo je dôležité, umožnia nám rýchlo škálovať tieto spoločnosti s oveľa väčšími investíciami. V spolupráci s našimi absolventmi, priemyslom, vládou, filantropiou, partnerskými inštitúciami a charitatívnymi sieťami po celom svete sme odhodlaní urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme urýchlili nové terapie, umožnili skoršie diagnostikovanie chorôb, zmiernili klimatickú núdzu a riešili sociálnu nerovnosť.“

Okrem vytvárania nových spinoutov bude OSE pokračovať v podpore svojho existujúceho a dozrievajúceho portfólia, a to rozmiestnením čoraz väčšieho množstva kapitálu v neskorších fázach kôl financovania. Prístup k rozšírenému financovaniu je rozhodujúci pre úspech spinout spoločností univerzity, čo umožňuje podnikom napredovať prostredníctvom kľúčových míľnikov rozvoja. To zase maximalizuje ich šance na úspech pri poskytovaní výnosov akademickým pracovníkom, katedrám a univerzite a vytvára globálny spoločenský a ekonomický vplyv založený na univerzitnom výskume, ktorý mení životy k lepšiemu.

Alexis Dormandy, generálny riaditeľ Oxford Science Enterprises, uviedol: „Sme radi, že sme úspešne dokončili túto novú finančnú zbierku. Prilákanie takýchto vysoko kvalitných nových a existujúcich globálnych investorov odráža ich nadšenie pre silu Oxfordskej vedy a naše plány na dosiahnutie pozitívneho vplyvu z nej.“ Ďalej dodal: „Táto zbierka prichádza vo vzrušujúcom a kľúčovom čase pre OSE. Vybudovali sme talentovaný tím a dokázali sme náš model prekladu prelomovej vedy do rôznorodého portfólia transformačných podnikov. Naše spoločnosti robia pozoruhodné prelomové objavy od rakoviny, srdcového zlyhania a infekčných chorôb až po klimatické zmeny, potravinovú bezpečnosť a kvantovú výpočtovú techniku. Očakávame, že v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov budú tieto spoločnosti naďalej dosahovať značný pokrok; s naším neustálym úsilím a podporou našich akcionárov sa tešíme, že im pomôžeme dosiahnuť ich dôležité ciele.“

Fundraising viedla rôznorodá skupina medzinárodných investorov so silnou účasťou nových a existujúcich blue-chip investorov, štátnych investičných fondov, rodinných kancelárií, dôchodkových fondov a správcov aktív.

Od prvého spinout univerzity v roku 1957 Oxford vytvoril viac ako 230 spinout spoločností – viac ako polovicu z nich od založenia OSE v roku 2015. OSE sama investovala do viac ako 80 spinout spoločností, pričom sama investovala 500-miliónov libier a prilákala viac ako 1-miliardu libier na spoločné investície.

Zdroj: https://www.ox.ac.uk; https://www.ft.com, zverejnené: 22. 7. 2022, autor: rpa