Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Otvorený list laureátov Nobelovej ceny

Ilustračná snímka
Otvorený list laureátov Nobelovej ceny. Zdroj: SAV

Laureáti Nobelovej ceny vyjadrili v otvorenom liste podporu ukrajinskému ľudu a slobodnej a nezávislej Ukrajine, ktorá čelí ruskej agresii. Pod otvorený list sa podpísalo 181 ocenených osobností.

Ako sa uvádza okrem iného v otvorenom liste: „Spôsobom, ktorý pripomína neslávne známy útok nacistického Nemecka na Poľsko v roku 1939 a na Sovietsky zväz v roku 1941, vláda Ruskej federácie na čele s prezidentom Putinom spustila nevyprovokovanú vojenskú agresiu – nič iné ako vojnu – proti svojmu susedovi, Ukrajine.“ Laureáti Nobelovej ceny zdôrazňujú, že svoje slová vyberajú opatrne, pretože neveria, že v napadnutí zohráva úlohu agresia ruského ľudu.

Ako uviedli laureáti: „Pripájame sa k odsúdeniu týchto vojenských akcií a zásadného popierania legitimity existencie Ukrajiny prezidentom Putinom. Vždy existuje mierový spôsob riešenia sporov. Do očí bijúca ruská invázia porušuje Chartu Organizácie Spojených národov, ignoruje Budapeštianske memorandum z roku 1994, ktorý zaväzoval Rusko a ostatných k rešpektovaniu suverenity, nezávislosti a existencii hranice Ukrajiny.“ Dodávajú, že ruská invázia poškodí medzinárodnú povesť ruského štátu na desaťročia. Bude klásť prekážky jeho hospodárstvu a spôsobí ťažkosti celej populácii. Uvalené sankcie obmedzia pohyb jej talentovaných a pracovitých ľudí na svete.

Ako uzatvára otvorený list laureátov Nobelovej ceny: „Rešpektujeme pokoj a silu ukrajinského ľudu. Sme s tebou. Naše srdce patrí rodinám a priateľom všetkých, Ukrajincov a Rusov, ktorí už zomreli či boli zranení. Nech do tohto kúsku nášho krásneho sveta príde mier.“

Viac informácií:

Celé znenie listu

Signatári otvoreného listu

Zdroj: https://www.sav.sk, zverejnené: 8. 3. 2022, autor: rpa