Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Nový test urýchľuje hodnotenie reakcií T-buniek na COVID-19

(c) Alex_Traksel/Shutterstock
Výskum COVID-19 v Rakúsku. Zdroj: https://www.meduniwien.ac.at

Vedci z Lekárskej univerzity vo Viedni vyvinuli krvný test, ktorý meria bunkovú imunitu T-buniek voči SARS-CoV-2 len za 48 hodín, v porovnaní so súčasným testom, ktorého spracovanie trvá týždeň.

Tvrdia, že test bude obzvlášť dôležitý na hodnotenie imunitného stavu zraniteľných pacientov, ktorých oslabený imunitný systém znamená, že nevyvolávajú zmysluplnú protilátkovú odpoveď.

Pomocou testu je možné zistiť, či je imunita výsledkom očkovania alebo prirodzenej infekcie.

Nový test je založený na pamäťovej odpovedi T buniek na tri rôzne zmesi peptidov od pacientov s COVID-19.

T bunky sú dôležitou súčasťou špecifickej bunkovej imunitnej obrany, eliminujú bunky, ktoré sú infikované SARS-CoV-2 a podporujú produkciu protilátok B bunkami. Ako uviedol vedúci štúdie Winfried Pickl:  „V súčasnosti trvá vykonanie a vyhodnotenie takýchto testov T-buniek minimálne týždeň a testy je možné vykonávať len v špecializovaných laboratóriách. Naproti tomu náš novovyvinutý test sa vykonáva priamo so vzorkou celej krvi a je možné ho vyhodnotiť po 48 hodinách.“

V štúdii boli reakcie T-buniek merané desať týždňov a desať mesiacov po infekcii SARS-CoV-2. Ukázalo sa, že reakcie T-buniek boli rovnako silné po desiatich mesiacoch ako po desiatich týždňoch po infekcii.

Vedci tvrdia, že je to pozoruhodné, pretože hladiny protilátok výrazne klesli desať mesiacov po infekcii. Táto dlhotrvajúca odpoveď T-buniek môže chrániť pred závažným ochorením v prípade opätovnej infekcie SARS-CoV-2.

Viac informácií:

New fast test discriminates between cellular immunity to SARS-CoV-2 after vaccination or infection

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.meduniwien.ac.at, zverejnené: 21. 7. 2022, autor: rpa