CERN Quantum Technology Initiative (CERN QTI) dosahla svoj ďalší míľnik, pričom odhalila prvú cestovnú mapu definujúcu jej strednodobý a dlhodobý program kvantového výskumu. Plán podrobne uvádza ciele a stratégiu CERN QTI a načrtáva jeho riadiacu štruktúru a zloženie jeho medzinárodného poradného zboru, ako aj činnosti na podporu výmeny znalostí a inovácií s komunitou fyziky vysokých energií a mimo nej v rozsiahlej oblasti kvantových technológií. Prostredníctvom CERN QTI šíri CERN svoje podporné technológie – ako sú senzory kvantového stavu, protokoly synchronizácie času a mnoho ďalších z kryogeniky, elektroniky, kvantovej teórie a počítačových domén – s cieľom urýchliť vývoj kvantových technológií.
Dnešné informačné a komunikačné technológie vyrastali zo znalostí a vývoja kvantovej mechaniky v minulom storočí. CERN QTI vidí, že komunita CERN hrá svoju úlohu v globálnom úsilí o dosiahnutie „ďalšej kvantovej revolúcie“ – pričom neintuitívne javy, ako je superpozícia a prepletenie, sa využívajú na výstavbu nových počítačových, komunikačných a snímacích a simulačných zariadení.
Ako uviedol profesor Joachim Mnich, riaditeľ CERN pre výskum a výpočty: „Ako medzinárodná, otvorená a neutrálna platforma, ktorá stavia na svojej kultúre spolupráce a osvedčených skúsenostiach z oblasti inovácií, má CERN jedinečnú pozíciu, aby mohla pôsobiť ako„ čestný sprostredkovateľ “medzi členskými štátmi CERN a podporovať inovatívne nápady v oblasti vysokej energetickej fyziky a ďalších. Je to podložené niekoľkými konkrétnymi projektmi výskumu a vývoja, ktoré už v CERNe prebiehajú.“
Nedávno vytvorený poradný výbor, ktorý je zložený z popredných medzinárodných expertov nominovaných 23 členskými štátmi CERN, prispel k dnešnému zverejneniu plánu.
Ako uviedli Kerstin Borras a Yasser Omar, spolupredsedovia poradného výboru CERN QTI, vo vyhlásení jednomyseľne schválenom členmi predstavenstva: „Plán nadväzuje na vysokokvalitné výskumné projekty, ktoré už v CERNe prebiehajú, a spolupracuje na najvyššej úrovni s cieľom dosiahnuť víziu a konkrétne kroky na preskúmanie potenciálu kvantovej informačnej vedy a technológií pre fyziku vysokých energií.“ Ďalej dodali: „CERN môže hrať kľúčovú úlohu ako sprostredkovateľ medziodborových diskusií o úlohe kvantových technológií vo vede, pokroku vo vývoji prípadov použitia a podporných technológiách, podpore spoločného rozvoja a tiež ako kľúčový subjekt, ktorý zaviedol kvantum v ranom štádiu technológie. Členovia poradného výboru budú podporovať spoluprácu medzi kvantovými technológiami a komunitami fyziky vysokých energií v ich príslušných krajinách, pričom CERN a jeho plán sú veľmi dôležitým fórom a nástrojom na rozvoj plodného vzájomného odovzdávania.“
Rada bude spolupracovať s tímom manažmentu CERN QTI na vedení aktivít a vytváraní čo najväčšej súčinnosti s národnými a medzinárodnými iniciatívami týkajúcimi sa kvantových technológií.
Rok od svojho uvedenia na trh CERN QTI už nadviazal spoluprácu a projekty s cieľom preskúmať, ako môžu kvantové technológie najlepšie využívať fyziku vysokých energií a nielen v štyroch hlavných oblastiach kvantového výskumu: kvantové počítače a algoritmy; kvantová teória a simulácia; kvantové snímanie, metrológia a materiály; a kvantová komunikácia a siete. Súčasné projekty pokrývajú viacero výskumných tém a cieľových aplikácií, ako sú neurónové siete kvantových grafov na rekonštrukciu tratí, vektorové stroje na kvantovú podporu pre klasifikáciu častíc, detekcia kvantovej anomálie nad rámec štandardného vyhľadávania modelov, kvantovo generatívne kontroverzné siete pre simuláciu fyziky, nové senzory a materiály pre budúce detektory a bezpečné distribučné protokoly kvantových kľúčov pre analýzu distribuovaných dát.
Vzdelávanie a odborná príprava sú tiež jadrom CERN QTI. CERN QTI, nadväzujúc na úspech svojho prvého online kurzu kvantovej výpočtovej techniky, rozšíri svoj školiaci program akademicko – priemyselný sektor s cieľom urýchliť proces kultivácie kompetencií v rôznych oblastiach výskumu a vývoja a inžinierstva pre novú generáciu vedcov, od študentov stredných škôl až po seniorov vedcov.
Ako uzatvoril Alberto Di Meglio, koordinátor iniciatívy CERN Quantum Technology Initiative: „CERN už mnoho rokov prejavuje vynikajúcu kvalitu vo vedeckom výskume a podporuje veľké inovácie vo výpočtových technológiách. Na základe svojich jedinečných odborných znalostí a silnej kultúry spolupráce má dnes CERN svoje jedinečné postavenie, aby podporoval kvantový vývoj v európskom spoločenstve fyziky vysokých energií i mimo neho.“
Zdroj: https://sciencebusiness.net; CERN, zverejnené: 15. 10. 2021, autor: rpa